sa shume eshte te masturbohesh shume

Masturbimi, sa shumë është shumë ?

Sa shumë është të masturbohesh shumë ?

Kjo është një nga pyetjet më të shpeshta që më bëhen, sidomos nga adultë dhe shumë të rinj.

 1. Është e shendetshme të ejakulojmë ( derdhem) tre herë në ditë ?
 2. Sa shumë është të masturbohesh shumë ? E kam të vështirë të ejakuloj kur jam me të dashurën, sidomos mbasi jam masturbuar shumë. Është ndoshta faji i masturbimit të tepërt ? Duhet ndoshta të masturbohem më pak që të përmirësoj marrëdhënien seksuale me partneren ?
 3. Kam shumë vite që masturbohem. Disa herë në javë, deri në tre katër herë. Jam i frikësuar se mos ky masturbim i tepërt më çon drejt shterpësisë, jam vetëm 21 vjeç. Është ky një zakon i dëmshëm apo jo ?
 4. Përshëndetje Tabu, jam 18 vjeç dhe kam një problem të madh me masturbimin. Masturbohem përditë. Nuk ndaloj dot. Kam nevojë për ndihmë ?
 5. Mundet masturbimi të ndikojë pozitivisht në rritjen e penisit ? A ka ndonjë mënyrë se si të zgjas penisin përpos kirurgjisë ?

Të gjitha këto me sa duket janë pyetje interesante apo që i bëjnë njerëzit që mendojnë mbi veten dhe zakonet që kanë. Masturbimi sjell kënaqësi të mëdha sa ndonjëherë është e vështirë të mos ta praktikosh. E kam thënë dhe në një tjetër post, por me sa duket nuk është e qartë sa duhet. Nuk ka një numër të caktuar apo të saktë “herësh”  për masturbimin. Disa njerëz zgjedhin ta bëjnë përditë, biles dhe disa herë në ditë, ndërsa disa të tjerë disa herë në javë, pra më rrallë. E rëndësishmë është të mos dëmtosh veten, të mos vrasësh veten ose dhe penisin tënd. Nëse ke skuqje apo irritim, atëherë ky është një detaj që tregon që po masturbohesh shumë. Nëse masturbimi ndërhyn në jetën tënde, duke mos të lejuar të performosh punët e tua të përditshme, apo marrëdhënien tënde përsonale, atëherë ndoshta është shumë. Jemi ne që  vendosim kufijtë personal se sa shumë na nevojitet një veprim ose një produkt.  Një individ që është kompulsiv rreth masturbimit mendon që nuk mund të ndalet ose t’i vendosë kufij vetes. Zakonisht këta njerëz mendojnë gjithmonë ose planifikojnë etapën tjetër të masturbimit. Kjo zakonisht ndërhyn në punët tona të përditshme. Masturbimi kompulsiv mund të jetë një problem, dhe nëse vërtet e sheh që nuk kontrollon dot nevojat e tua, do të ju rekomandoja që të kryenit një terapi me dikë të çertifikuar dhe profesional.

Një tjetër problematikë për të cilën më shkruajnë gjithmonë është pamundësia për climax ( ejakulim) gjatë kohës që janë me partneren. Kjo zakonsiht ka të bëjë me masturbimin e shumtë, dhe me përshtatjen me dorën tënde. Duke qënë në këtë faze duket sikur personi refuzon çdo lloj tjetër stimulimi. Kjo mund të jetë e vërtetë dhe për gratë, sidomos për ato që përdorin vibrator të fuqishëm. Nëse kjo është situata në të cilën ndodhesh, këshilla që mund të jap është stërvitja me veten. Stërvisni veten dh trupi tuaj duke ulur sasinë e masturbimit dhe duke ndërhyrë në mënyrën e masturbimit.

Përsa i përket pasojave mbi shterpësinë, masturbimi në asnjë mënyrë NUK NDIKON NË KËTË GJË. Megjithatë nëse je duke tentuar të krijosh jetë  dhe duke lënë shtatzënë partneren, duhet të ulësh sasinë e masturbimit në mënyrë që të krijosh një spermë më  të plotë dhe cilësore.

Masturbimi gjithashtu nuk ka impakt mbi madhësinë e penisit, rritjen e penisit apo përmasave të tjera fizike të një mashkulli. LOVE

Zhaklin Lekatari

14 komente

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

 • Po me menstruacionet a ka lidhje mastrubimi?se psh mua (jam me moshen e adoleshences 15-16 vjet) me vonohen shume periodat tani kane 2-3 muaj pa me ardhur…Apo jane thjesht crregullime te moshes se gjthmone keshtu me ndodh

  • Sepse nese je adoleshent je duke perjetuar puberteti, pra periudhen e rritjes dhe maturimit dhe seksual. Eshte cdo gje normale.

    • Pyetja eshte e pasakte. Nuk ka kohe ekzakte, varion dhe ndryshon nga individi ne individ. Por duke mos ditur sakte eksperiencen tende, eshte veshtire te te jap nje pergjigje.

     • Si mund te mos derdhem shpejt por te zgjas me teper seksin jam 19
      Vjeqar

  • Pershendetje. Sa vjec je ? Sa here kryen marredhenie apo masturbim ? Pse mendon qe eshte shume sasia e spermes qe ejakulohet ? Me ke e ke krahasuar ? Dune me shume te dhena per te te kthyer nje pergjigje te sakte. Pyetja nuk eshte e kompletuar.

   • Jom 27 vjec e marredhenie njeher nmuaj rastis njeher njave se beqar jam kurse per tu masturbuar masturbohem perdite edhe derdhem shum e kam krahasuar edhe me nje akt treshe qe kam bere

Follow Me