Matrubimi

Është i dëmshëm masturbimi ?

Prej një kohe të gjatë kam filluar të masturbohem dhe duke kaluar kohët ma kërkon trupi që  të masturbohem dhe 3 her në ditë. Nuk e di nëse është e demshme për mua kjo gjë apo jo. Nuk kam kryer asnjëher mardhënie seksuale. 

Përgjigja

Faleminderit shumë që lexoni dhe mbështesni punën që bëj. Duke u kthyer te mesazhet e shumta që më çoni rreth masturbimit, në një botë perfekte masturbimi nuk do të ishte element turpi, frikë, ose faji. Është një veprim shumë natyral, që pjesa më e madhe e specieve në natyrë e bëjnë dhe padyshim pjesa më e madhe e njerëzve bëjnë gjithashtu. Kur jemi bebe apo fëmijë, një nga veprimet e para që bëjmë, është  eksplorimi i trupit.  Prekim, shtrengojmë, pickojmë, ledhatojmë, dora shkon në vënde që na bëjnë të ndihemi mirë, edhe se ende nuk kuptojmë .

Fatkeqësisht pjesa më e madhe e fajit që ndjejmë buron po nga kjo  fëmijëri e hershme, ose më saktë nga reagimi i prindërve apo dikujt tjetër që na ka parë gjatë ketij veprimi. Kjo nuk është e drejtë apo e shëndetshme.

Kur fëmijët prekin organet e tyre gjenitale, nuk e bëjnë në mënyrë seksuale, por më shumë si një mënyrë për të shuar, kureshtjen dhe ëndjen. Shumë shpejt atyre i kërkohet të ndalojnë, sepse është “ e keqe”, “e gabuar”, “ e turpshme”, “ e pisët” duke shtuar këtu dhe mundësinë shikimeve përbuzëse. Të gjitha këto eskperienca i japin formë asaj çka mendojmë për trupin dhe seksualitetit tonë, mënyrën  se si ndihemi me veten

Gjithsesi,ajo që dua të them është që nuk ka asgjë të gabuar me masturbimin. Nuk ka asgjë të keqe të eksplorosh trupin tënd për të kuptuar çfarë të pëlqen apo jo.  Nuk ka asgjë të keqe të jesh rehat dhe të kesh besim te seksualiteti yt.  Nuk ka asgjë te keqë në përjetimin apo në dhurimin e një orgazme.

Benefitet e Masturbimit

Masturbimi, jo vetëm që na bën të ndihemi mirë por shoqërohet dhe me një sërë benefitesh të tjera.

–          Çliron tensionin

–          Ul nivelin e stresit

–          Rrit aftësinë për të përjetuar orgazëm

–          Lejon çlirimin e endorfinës që largon dhimbjet

–          Djeg kalori

–          Është një sedativ natyral

Sipas studimeve, masturbimi ndikon në përmirësimin e funksionit të  sistemit imunitar, rrit rezistencën ndaj infeksioneve të gjëndrave të prostatës dhe ndoshta dhe zvoglimin e rrezikut të kancerit të prostatës.  Masturbimi ndihmon gjithashtu djemtë që të rrisinin kontrollin e ejakulimit duke menaxhuar me mirë derdhjen e  shpejtë apo të vonuar, ( pra në përmjet masturbimit mund të mësosh që të zgjasësh më shumë ) .

Te gratë, është një  mënyrë shumë e mirë për të luftuar tensionin pre-menstrual dhe kondita të tjera fizike që kanë lidhje me ciklin, siç mund të jenë dhimbja e barkut apo e shpinës. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e infesioneve çervikale, të largojë infeksionet në traktin urinar dhe të na ndihmojë të kemi më shumë siguri dhe besim në vete dhe seksualitetin tonë. Përpos benefiteve të lartpërmëndura, masturbimi është një mënyrë e mirë , për të mësuar çfarë të pëlqen dhe çfarë nuk të pëlqen kur vjen puna te stimulimi i vetes ose gjatë përjetimit të orgazmës.

Nuk ka rëndësi gjinia, të mësosh për trupin tënd dhe si t’i japësh kënaqësi ( atij , trupit) është përgjegjësi e jotja , ashtu sikurse ti tregosh partnerit tënd se si mund të të ndihmojnë.

Sa shumë është shumë ?

Kjo pjesë i dedikohet atyre pyetjeve: “ sa herë është normale’, “ a jam normal më rri mendja vetëm aty “ , “ është normale që të masturbohem tre herë në ditë ” .

Për sa kohë masturbimi nuk ndërhyn në jetën tënde personale apo private, siç është të dalësh më shokët, ose të jesh vonë për punë, nëse nuk të pengon në përditshmërinë tënde, nuk ke nevojë të merakosesh. Shpeshtësia e masturbimit nuk është problem, nëse nuk lidhet me një problem obsesivo- kompulsiv, ku i njëjti aktivitet duhet të përsëritet disa herë .

Përsa i përket asaj që quajmë normale, në të vërtetë normalja varion nga disa herë në ditë deri në një herë në disa muaj. Duke parë që të gjthë jemi të ndryshëm, çfarë është normale për ty nuk është për dikë tjetër. Dhe si përfundim, do të shkosh në ferr a në  xhehnem ? JO nuk do të shkosh. Do qërrohesh, JO nuk do qërrohesh. Do të dalin qime te dora ? Jo nuk do të dalin. Shijoje.

Zhaklin Lekatari

97 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Esht gjynah ta cosh gjith at sperm dëm per mendimin tim , ajo e ka nj vend ku duhet t derdhet dhe jo n lavaman ?

    • Varet nga deshira, ne pergjithesi nese je ne tualet, atehere perdor lavamanin, se nese je ne dhomen e gjumit, ka shume mundesi qe te perdoresh hapesiren siper organit gjenital aka zona e barkut.

     • Une deshiren time e kam t prishem brenda gojes nj femre po ca ti bej q spranojn

     • Doja t dija dicka , qe kur prishem per her t par pasi e derdh , du t provoj t prishem prap per her dyt direkt mas t pares po e kam shm t veshtir, pres nja 10 min dhe filloj ti bi m q t prishem pp doja menjeher mbas t pares ta beja

     • Eshte mese normale, djmeve dhe burrave ju duhet pak kohe per te rekuperuar ose mbledhur veten dhe per te qene te gatshme per nje tjete marredhenie, ose ne kete rast, masturbim. Eshte shume normale.

     • JO MASTURBIMI nuk sjell dhimbje te shpines apo palces kurrizore. Megjithate sa here qe kemi shqetesime eshte mire te flasim me familiaret dhe mjekun perkates.

     • keshtu mendoj edhe une ose me sakt keshu eshte mastrubimi i tepert te ben dem dhe per kujtesen une kam humbje te medha te kujteses mendoj sa me pak aq me mire shkakton dhe shume probleme te tjera

 • Shpesh kjo çështja e masturbimit përdoret qe te vihen ne loje djemtë qe nuk kane partnere. Kjo bën që këta të kenë rritje të komplekseve në personalitetin e tyre. Madje shpesh të bën të ndihesh keq që nuk je me nje partnere madje kthehet në torturë. Kam një këshill si për ata që e mbajnë veten si joshës të mëdhenj por edhe për ata që nuk kanë arritur të joshin një femër. Të gjesh një partnere nuk është si të shkosh të blesh diçka ne treg. Nuk është nevoja ta kompleksoni veten kaq shum. Ka gjëra më të rëndësishme në jetë se seksi…

  • Pershendetje dhe faleminderit per pyetjen. Kjo situate ndodh nga masturbimi, shtrengimi dhe ferkimi i tepert qe i behet penisit. Nese kjo nuk eshte situata juaj atehere eshte mire qe te konsultoheni me nje androlog.

 • Psh Se pari te falenderoj per kohen qe na kushton dhe per kte blog qe ke hapur shume pergezime kam masturbuar per dy a tre vjet duke u ferkuar me jastek fort shum ose neper cepa divanesh pa futur asnjehere asgje ne vagine thjesht perkedhelje dhe cdo her arrija orgazemen
  por jm penduar aq shume qe e kam bere kte gje as vet nk e di si u gjenda duke bere masturbimin e km bere shumee here dhe jm aq shm ne merak nese jm apo jo e virgjer jm 17vjec skam kryer asnjehere marredhenie seksuale as e lidhur skm qen duke ditur edhe mentalitetin shqiptar me vjen aqq turp nga vetja sa her e mendoj dhe sa her fliten tema te tilla kam frike se sjm e virgjer me vje turp dhe nga familja qe nrm qe se di cka km bere jm e shqetesuar sepse mendoj ngaqe e km shummmmmm her himeni im mund te jete prishur te lutem me ktheni prgjj

 • Psh Se pari te falenderoj per kohen qe na kushton dhe per kte blog qe ke hapur shume pergezime kam masturbuar per dy a tre vjet duke u ferkuar me jastek fort shum ose neper cepa divanesh pa futur asnjehere asgje ne vagine thjesht perkedhelje dhe cdo her arrija orgazemen
  por jm penduar aq shume qe e kam bere kte gje as vet nk e di si u gjenda duke bere masturbimin e km bere shumee here dhe jm aq shm ne merak nese jm apo jo e virgjer jm 17vjec skam kryer asnjehere marredhenie seksuale as e lidhur skm qen duke ditur edhe mentalitetin shqiptar me vjen aqq turp nga vetja sa her e mendoj dhe sa her fliten tema te tilla kam frike se sjm e virgjer me vje turp dhe nga familja qe nrm qe se di cka km bere jm e shqetesuar sepse mendoj ngaqe e km shummmmmm her himeni im mund te jete prishur te lutem me ktheni prgjj

  • Përshëndetje, Anonimm.
   Së pari, nuk ka arsye që të ndihesh e turpëruar për masturbimin.
   Së dyti, virgjëria është një koncept shumë kompleks. Kurrsesi nuk është e vërtetë që nëse të ka plasur himeni, ke humbur virgjërinë. Himeni mund të çahet për arsye të ndryshme: nga bërja sport, nga kalërimi, nga ngarja e biçikletës, apo nga futja në vaginë e një tamponi, e gishtave apo e penisit. Sikurse ka edhe raste kur vajzat kryejnë marrëdhënie seksuale dhe cipa nuk çahet. Atëherë i bie që këto janë të virgjëra, sepse e kanë akoma himenin?!
   Nëse flas për veten për shembull, unë i fus gishtat në vaginë kur masturbohem (më parë edhe unë përdorja jastëkun si ti). A është çarë himeni im? Ndoshta po, ndoshta jo. Nuk e di. Çdo himen është ndryshe. Por nuk kam interes ta di. Për mua kjo nuk ka rëndësi. Prapë se prapë e konsideroj veten të virgjër.
   Hiq dorë nga ndjenja e fajit dhe e turpit. Familja jote nuk ka të drejtë fjale në këtë temë.
   Nëse të bën të ndihesh më e qetë, me përkufizim nga fjalori, të jesh e virgjër do të thotë të mos kesh pasur kurrë marrëdhënie seksuale me dikë. Kështu që me përkufizim je e virgjër. Por çdokush ka përkufizimin e vet të virgjërisë.

   • Pershendetje Hera faleminderit qe ke shpenzuar kohe nga koha jote per te me kthyer pergjigje te jam shume mirenjohese flm perulesisht

   • Peeshendetje zhaklin jam nje djal 14 vjecar ..kam shum feshir ti bie me dore dhe te prishem..zakonisht prishem i ne tualet ne dhome gjumi…por tek uneme ka sjellurdicka negative duke u sjell si pervees me vajzat e klases ..mbushur duart ..ndonjeher duke i ren karit me dore ne pranin e tyre…zgjidhjd

    • Shume gabim ke bere, se nuk je askushi qe ti imponohesh te tjereve. Ne moshen qe je ti eshte normale te mastrubohesh ( je qe je, meso dhe terminologjine e duhur) POR NUK ESHTE NORMALE TE BESH GJESTE TE TILLA NE HAPESIRA PUBLIKE. AI QUHET PERDHUNIM DHE SHKON NE BURG PE RTE MITUR PER SJELLJE TE TILLA. PRANDAJ FLIT ME PRINDERIT PER ADOLESHENCEN DHE TE GJITHA NDRYSHIMET QE PO KALON.NES ENUK FLET DOT ME PRINDERIT, LEXO TABU, ESHTE NJE MUNDESI SHUME E MIRE Q ETE BESH DICKA TE MIRE ME VETEN DHE MOS BEHESH NJE BURGAZHI, MANJAK DHE INJORANT.

 • A ndikon masturbimi ne shterpesin e femres une vet jm nje vajze 17 vjece dhe e praktikoj rregullisht cdo dite cfare efekti negativ kam nga koj gje flm paraprakisht

  • Pershendetje Alesia. Faleminderit per pyetjen. Masturbimi eshte nje praktike qe absolutisht NUK NDIKON NE SHTERPESINE E FEMRES. Kjo praktike nuk ka asnje lloj efekti negativ, vetem efekte pozitive. I vetmi efekt negativ qe mund te kete masturbimi eshte kur krijon varesi dhe nuk te lejon te kesh nje jete normale apo te kryesh funksionet jetesore apo angazhimet e tjera si shkolle, pune apo sport apo pasione te ndryshme.Mos ki merak. Gjithe te mirat.

 • Pershendetje zhaklin un qe po te shkruaj jam nje vajze 18 vjece qe prej kater vitesh bej masturbim e kjo gje po me shkaterron nervat nuk e di si dreqin rashe pre e masturbimi me pare isha nje vajze qe as nuk ia kisha idene cishte e jo me ta praktikoja kurr me pare skisha pare video porno edhe kete e bera jam bere tamam si nje perverse si pasoje e masturbimit me ca mendime qe as vete sdi t’i shpjegoj se si gjenden ne koken time ma shpif vetja nuk e kam idene sa here km dale para pasqyres duke pare vaginen time nese jm apo e virgjer keto mendime po me transformojne si njeri nk kam guxim tia shpreh askujt mamit jo e jo se skam fytyre ndersa per sa i perket shoqeve me vjen turp se e di qe ato sia kan iden se ceshte dhe normal do me paragjykonin e nuk u ve faj fajin e kam per gjithe kte gje edhe pse sjam lidhur dhe nk kam kryer marrdhenie vetja me duket aq e piset dhe e ndyre te gjithe mendojne se jm nje vajze e mire e ndershme ndersa une mallkoj veten se si dreqin u gjenda ketu ne shkolle jm nje vajze shum e mire ne mesime po ce do qe kam nje mendje aq te pist e marrte dreqi kte masturbim e mua jam bere aq e varur saqe ska dite se bej po u mesova per pasojat negative qe sjell aty sa sme ra pika e di qe mund e zhvirgjeruar edhe pse skam bere asnjehere seks vtm si pasoj e masturbimit un vazhdoj me kte dreq bretje ndergjegje jm apo sjam e virgjer nga ana mjeksore se kshu me mendje e di qe jam me ka shkaterruar si person se njoh me veten ju lutem me thoni jm apo sjam e virgjer masturbimin e kryej neper cepa divanesh dhe me jastek

  • wowowoowoww ndalu, ndalu, ndalu. SI fillim kush dreqin ti fut keto mendime te gabuara ne koke. MASTURBIMI NUK TE BEN VAJZE TE KEQE!!!
   Jo vetem masturbimi nuk te ben vajze te keqe, por ne fakt as seksi nuk te ben vajze te keqe, as fakti qe je qenie seksuale dhe me instikte njerezore si cdo njeri tjeter ne kete rruzull tokesor. Me duket mese normale qe ne kete moshe ne te cilen je ti, kur ka dhe rritje estrogjenesh ( hormone femerore) njeriu jo vetem te masturbohet ( nje menyre fantastike per t’u ndjere me mire, shijuar veten dhe njohur veten, por dhe te kerkoje marredhenie seksuale. Fatkeqesisht shoqeria jone eshte e ndrydhur dhe nuk na lejon qe te duam dhe te njohim veten, sidomos vajzat te cilat i quan te perdala. Sikurse po ndodh dhe me ty, qe denon veten per gabime qe nuk ke bere. Masturbimi nuk te zhvirgjeron dhe nuk e di pse je ne kete situate apo ujra me veten. Keshtu qe qetesohu, rri e qete dhe kupto qe nuk po ben asgje te jashtezakonshme apo te gabuar. Me kontakto ne privat ne faqen e Fb apo Instagramit.

   • Deja vu.Me kujton veten kur kam qene ne klase te 4.Ose nje nga trillimet e Brunilda Zllamit.Por komenti eshte lene ne 2019.

    • ka nga ata qe end enuk e kane te qarte se kur perdoret prezervativi. Para apo mbas seksit.

 • Pershendetje. Jam nje djal 17 vjec dhe mastruboj shpesh pothuajse dite per dite. Kam vene re se jam dobesuar dhe mendoj se eshte nje efekt i mastrubimit sepse sa her mastruboj me bejne zorret zhurrme dhe m haet. Ju lutem dua t dij a ndikon mastrubimi ne humbjen e peshes ?

 • Pershendetje zhaklin
  Doja te dija cfare mund te bej ne menyre natyrale qe mos te prishem shpejt
  Faleminderit

  • Prishja dhe ejakulimi i parakoshem janw dy probleme kryesore te djemte shqiptare. 1/3 vuan nga keto shqetesime, mbi te cilat une kam shkruajtur dhe bere pafund video. Prandaj te keshillosh te kerkosh videot ne kanalin e You Tube, i gjen dhe nag webi dhe te lexosh pstet rreth kesaj problematike. Besimi, gjetaj dhe ndertimi i vetes jane sekreti dhe celesi i suksesit.

 • Pershendetje Zhaklina jam nje vajz 15 vjec ka rreth 3 vite qe masturboj ? me vjen turp te e them kete , mundohem te mos e perseris por nuk ia dal por perseri do te mundohem desha te pyes a sjell masturbimi ndonje dem ne shendet a po a munde ta demtoj gjendren si eshte mitra a po diqka ,? te faleminderit ne qoft se me ndihmon tek pyetja qe ta bera ??

  • Pershendtje dhe faleminderit per pyetje, por ka dicka qe nuk arrij te kuptoj. A ka ndonje mundesi te lexoni tekstet poshte te cilave beni pyetjen ?

   PSH Teksti qe do lexosh eshte pjese e postit ku ke shkrajtur pyetjen.

   Sipas studimeve, masturbimi ndikon në përmirësimin e funksionit të sistemit imunitar, rrit rezistencën ndaj infeksioneve të gjëndrave të prostatës dhe ndoshta dhe zvoglimin e rrezikut të kancerit të prostatës. Masturbimi ndihmon gjithashtu djemtë që të rrisinin kontrollin e ejakulimit duke menaxhuar me mirë derdhjen e shpejtë apo të vonuar, ( pra në përmjet masturbimit mund të mësosh që të zgjasësh më shumë ) .

   Te gratë, është një mënyrë shumë e mirë për të luftuar tensionin pre-menstrual dhe kondita të tjera fizike që kanë lidhje me ciklin, siç mund të jenë dhimbja e barkut apo e shpinës. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e infesioneve çervikale, të largojë infeksionet në traktin urinar dhe të na ndihmojë të kemi më shumë siguri dhe besim në vete dhe seksualitetin tonë. Përpos benefiteve të lartpërmëndura, masturbimi është një mënyrë e mirë , për të mësuar çfarë të pëlqen dhe çfarë nuk të pëlqen kur vjen puna te stimulimi i vetes ose gjatë përjetimit të orgazmës.

   Nuk ka rëndësi gjinia, të mësosh për trupin tënd dhe si t’i japësh kënaqësi ( atij , trupit) është përgjegjësi e jotja , ashtu sikurse ti tregosh partnerit tënd se si mund të të ndihmojnë.

   Sa shumë është shumë ?

   Kjo pjesë i dedikohet atyre pyetjeve: “ sa herë është normale’, “ a jam normal më rri mendja vetëm aty “ , “ është normale që të masturbohem tre herë në ditë ” .

   Për sa kohë masturbimi nuk ndërhyn në jetën tënde personale apo private, siç është të dalësh më shokët, ose të jesh vonë për punë, nëse nuk të pengon në përditshmërinë tënde, nuk ke nevojë të merakosesh. Shpeshtësia e masturbimit nuk është problem, nëse nuk lidhet me një problem obsesivo- kompulsiv, ku i njëjti aktivitet duhet të përsëritet disa herë .

   Përsa i përket asaj që quajmë normale, në të vërtetë normalja varion nga disa herë në ditë deri në një herë në disa muaj. Duke parë që të gjthë jemi të ndryshëm, çfarë është normale për ty nuk është për dikë tjetër. Dhe si përfundim, do të shkosh në ferr a në xhehnem ? JO nuk do të shkosh. Do qërrohesh, JO nuk do qërrohesh. Do të dalin qime te dora ? Jo nuk do të dalin. Shijoje.

   Tani cila pjese nga ky tekst nuk te rezulton e qarte, dhe ne cilen pjese ne kete tekst eshte perdorur mitra apo gjendren qe ne kete rast nuk e kam idene se cila eshte. Te lutem jam shume e hapur ndaj pyetjeve, po te hapur duhet te jeni dhe ju ndaj marrjes se informacionit i cili eshte i nderlidhur dhe jo i copezuar. Te keshilloj te lexosh cdo post qe gjen ne tabu.al per te mesuar me shume mbi trupin tend.

 • Pershendetje!
  Si qendron puna e mastrubimit?
  A eshte e ndaluar (sipas fese)?
  A bejme gabim qe e praktikojme?

 • Ushtrimet kegel a ndihmojn per ejakulim parakohshem ne qoft se po
  Sa her fuhrt ti perdorim dhe per sa koh

 • Pershendetje . Jam i shqetesuar per faktin qe nga masturbimi i tepert me ka ndodhur qe ejakulimi te mos ket ardhur ne rastin kur kam qen me parteren. Pra desha te pyes a ka problematika masturbimi i tepert , pasi ne marredhenie seksuale me partneren une ejakuloj me veshtirsi dhe pas 20-25 minutash ose dhe pasi perfundon akti , e bej me masturbim. Me shqeteson kjo gje. A mund te me thoni dicka?

  • Pershendetje,

   me shqeteson fakti qe keni kaq shume artikuj ne dispozicion dhe ende nuk e kuptoni, qe ne cdo marredhenie, rendesi ka mendja me shume se fiziku. Masturbimi i kryer me bonsens eshte i shendetshem. Nje rast sporadik, nuk eshte aq i rendesishem sa per t’u shqetesuar. Me jep me shume informacion ne Fb e Tabu Blog, qe te komunikojme me mire dhe afer.

 • Pershendetje jam 15 vjec desha te bej nje pytje Pse dalin pucrat masi i bie me dor

 • Ndikon mastrubimi te prish fomat e tua te trupi ose nese ben stervitje dhe mastrubohesh te iken mundi kot?ktheje mesazhin te lutem

  • Po, nese e teprojme ato deformojne perceptimin tone mbi seksualitin, jeten reale dhe raportimin me persona te vertete.
   Shikimi i teper i filmave porno dhe i masturbimit mund te sjelle deformime ne sjelle nderpersonale dhe seksuale.

   • Më e mira ështe të mos i biesh me dor fare sepse ju shkaterron sjell humbje kujtese e shum veshtirsi te tjera.Dhe sikur ti biesh nje here ne vit ben dem jo me dit per dit.Nuk esht normale.Esht me mir ta besh me partneren sesa me veten.

 • Une jam nje djale 13 vjecar dhe kisha nje pyetje Ka ndonje problem kur I bie me dore dhe derdhesh

  • O anonim mos i bi mo se je edhe 13 vjeç.Ke me u bobudalla kot.Gjynah ta çosh veten dom kot vetem me nji gje koti pa pik vlere.Merru me librat dhe me sportet se ato te bojn njeri madheshtor nga te gjitha aspektet.Po flas edhe per mikun mes kembeve.hahahahaha.

  • Masturbimi dhe marredhenia seksuale nuk jane nje eksperience. Mos shiko filma porno dhe mos e meso mendjen me materiale teper eksplicite qe e mesojne mendjen me nje trigger te caktura. Kjo do te ndikoje negativisht ne marredheniet e tua me njerez te vertete.

   • Mua me ka ndodhur per negativisht kjo gje qe sapo ti the si mundem ta rregulloj sepse nga pornografia po filloj te humb seksin real si mundem ta kuroj te lutem

    • Pershendetje,

     mund te rregullosh kete kondite duke mos pare me filma porno. Ne kete menyre do mesosh perseri mendjen te mendoje duke stervitur fantazine.

 • Pershendetje jam nje djal 17 vjec dhe para dy ditesh u mastrubova dhe u prisha. Pastaj urinova dhe me doli si ngjyr gjaku. Dhe qe atere ndiej edhe pak dhimbje ne penis. Ju lutem nese mund te me ndihmoni me ndonje keshill.

 • Jam nje djale 14 vjec kisha nje pyetje a ndikon masturbimi ne jetes time sepse sa here une I bie me dore do me ndodhi dicka e keqe dhe dicka a eshte gje e mire te shikome video porno dhe ti biem me dore

  • Masturbimi nuk ka asnje lidhje me ngjarjet qe te ndodhin ne jeten e perditshme. Nuk ka asnje entitet qe merr shenime sa here masturbohesh ti qe te te ndodhin me pas ngjarje negative. MASTURBIMI eshte nje praktike e sigurt dhe e shendetshme, jo nje veprim qe duhet bere sikur po bejme ndonje krim kunder njerezimit.

  • Pershendetje, besoj qe e ke per fjalen “synet”. Sipas konsultave dhe intervistave te shumta nuk ka asnje ane negative apo pozitive persa i perket rrethprerjes apo synetit. Eshte nje zgjidhje personale ne te cilen duhet te kemi kujdes moshen e femijes, moshen gjate te ciles e bejme.

  • Penisi i shtrember ( per sa kohe kryen te gjitha funksionet e tij) nuk eshte nje semundje qe duhet te kurohet. Keshtu qe mos u fikso por vlereso ate qe ke.

  • Mundohu ta mbash penisin ne anen e kundert te drejtimit aktual ne mbathje. Me kalimin e kohes do shohesh rezultate qe do kompensoj drejtimin aktual. Plus qe per disa vajza nje penis me pak hark krijon me shume kenaqesi nese e perdor mire.

   • Faleminderit per komentin dhe qe ndihmoni njeri-tjetrin. Shume bukur.

 • Zhaklin a eshte mire te shikome video porno dhe a eshte mire te masturbiohemi qe 10 opo11 vjec
  Une I bie me dore 3 here ne jave po kjo gje a eshte e mire

 • Po nese nuk masturbiohemi per 6 muah ose 1 vit a eshte gje e mire
  dhe nese kemi nje penis te shtrember do mund te na e pelqejne vajzat dhe mund te na pengoje penis I shtrember ne mardheniet seksuale
  Te lutem zhaklin me kthe nje pergjigje

  • Per sa kohe ju nuk pelqeni veten tuaj, pak rendesi ka a ju pelqejne te tjeret. Per sa kohe penisi te lejon te kesh marredhenie te rregullta nuk duhet te perbeje shqetesim fakti qe eshte i shtrember.

 • Zhaklin a eshte normale te zgjasesh aktin 40 min dhe mos te prishesh, nderkoh qe duke u masturbuar prishem per 3 minuta, cili eshte problemi ju lutem?

 • Kam nje problem gjate aktit seksual , mund te vazhdoj dhe 1 ore duke bere seks dhe nuk proshem , nderkoh qe duke u masturbuar prishem per 3 min , cfare duhet te bej per ta rregulluar kete gje?

 • Problemi eshte se nuk prishem dot kur bej seks, vetem kur masturbohem, dhe parteret qe kam pas mendojn se nuk jan te afta te me kenaqin seksualisht dhe kjo ka shkaktuar probleme ne lidhje.

 • Mastrubimi a ndikon ne fryrje te gjoksit una jam 14 vjec edhe mund te prishem cdo dit nga 2 her edhe me esht fryr gjoksi a ka problem ?

  • Pershendetje,
   masturbimi nuk ndikon ne zmadhimin e gjoksit. Nese e ke fjalen per fryrjen momentale te thithkave, ajo shkaktohet nga eksitimi dhe jo masturbimi. Ndonese ne eksitohemi nepermjet masturbimit.

  • Jo, ato dalin nga rritja e hormoneve gjate pubertetit dhe nga ushqimi me yndyrna, te skuqura, apo te embla. Nuk duhen prekur dhe duhen lare me lares per akne. Me kalimin e kohes do te ikin.

   • Nese nje femer masturbohet pothuajse cdo dite pa futur gje ne vagine a ndikon kjo ne shtimin e deshires per marredhenie seksuale me nje mashkull apo ndodhe e kunderta

 • Sa her rekomandohet te mastrubohet nje 17-18 vjecar sepse une jam shum k varur e bej 1-3 her n dit