menstruacione

Nuk të kanë ardhur “ato” apo të dhemb barku ? Ja pse.

Menstruacionet nuk janë periudha më e lumtur e muajit. Fluksi i tyre gjithashtu ndryshon në varësi të individit. I lehtë, i rëndë, i gjatë, tre ose tetë ditë. Dhimbja është e zakonshme, por një dhimbje ekstreme mund të mos jetë dhe aq.  Jam munduar të bëj një përmbledhje me pyetjet më të zakonshme rreth menstruaconeve.Nëse keni të tjera, më shkruani.

Çfarë ndodh nëse nuk më vijnë një muaj ose e kam ciklin e parregullt ?

Kur nuk të vjen cikli për një muaj ose ke vonesa, arsyeja më e zakonshme është shtatzania. Nëse kjo ndodh, përdorimi i një testi shtatzanie është mënyra më e mirë për ta ditur më siguri. Megjithatë shumë vajza kanë menstruacione jo të rregullta dhe ti mund të jesh gjithashtu një prej tyre për këtë herë.

Ja disa arsye se pse cikli yt menstrual mund të ndryshojë:

 • Probleme shëndetësore
 • Medikamente
 • Menopauza
 • Çrregullime hormonale
 • Stress
 • Udhëtime
 • Ushyerje e dobët
 • Stërvitje e trepruar
 • Humbje apo shtim peshe i papritur .

Nëse dyshon se je shtatzanë apo ke ndryshime në ciklin tënd, kontakto me mjekun e familjes.

Çfarë është PMS ose shqip SPM ( simptoma pre menstruale) ?

Simptomat pre-mestruale ndodhin dy javë para menstruacioneve dhe kanë të bëjnë më ndryshimet fizike dhe emocionale që mund të ndjesh.

Simptomat përfshijnë:

 • Akne
 • Fryrje barku
 • Dhimbje dhe fryrje gjoksi
 • Të qara
 • Depresion
 • Lodhje
 • Dhimbje koke
 • Oreks
 • Dhimbje muskujsh
 • Ndryshim humori
 • Probleme gjatë gjumit
 • Problem me stomakun

Çfarë mund të bëj për të larguar dhimbjet menstruale ?

Gjatë menstruacioneve kemi kontraktime të muskujve dhe të mitrës, prandaj kemi dhe dhimbje. Ja çfarë mund të bësh që të lehtësosh dhimbjet:

 • Orgazëm
 • Masturbim
 • Ushtrime
 • Pushim
 • Barna kundër dhimbjeve
 • Të qëndrosh në banjë me ujë të nxehtë
 • Të përdorësh diçka të nxehtë mbi zonën
 • Yoga

Nëse mensruacionet të pengojnë të bësh aktivitetet të cilat bën zakonisht, bisedo me doktorin tënd për strategjitë që mund të përdorësh për të lehtësuar këto simptoma.

Po nëse menstruacionete mia janë shumë të dhimbshme, pothuasje të padurueshme ?

Menstruacionet e dhimbshme quhen ndryshe dhe dysmenorrhea. Ato karakterizohen nga dhimbje në zonën pelvike apo në pjesën e poshtme të barkur, të shoqëruara me dhimbje në pjesën e mbrapme, diarre apo nauzea. Ndërkohë që nëse përjeton dhimbje konsistente gjatë menstuacioneve atëherë ka mundësi të vuash nga endometrioza.

Endometrioza 

Është një sëmundje kronike që prek një numër shumë të madh grash.  Endometrioza ndodh kur indet që normalisht ndodhen brënda mitrës, rriten jashtë saj.  Ato rriten dhe më pas copëtohen dhe fluksojnë gjatë çdo cikli  menstrual. Nëse ke shënja që vuan nga endometrioza kontrollohu të një doktor, te mjeku i familjes, apo te një gjinekolog.

Simptomat mund të përfshijnë:

 • Humbje gjaku gjatë dhe midis ciklit
 • Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale
 • Shterpësi
 • Dhimbje gjatë urinimit dhe menstruacioneve

Dhimbjet gjatë menstruacioneve mund të paralelizohen dhe me problematika, sëmundje apo çrregullime të tjera . Këto që përmendëm janë disa prej tyre, kështu që nëse sheh që menstruacionet po ndërhyjnë në cilësinë e jetës tënde, atëherë bëhu avokat i vetes. Vizitohu, kontrollohu dhe këshillohu me mjekun tënd, nuk është kurrë turp.

Zhaklin Lekatari

228 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Pershendetje zhaklin.
  Doja te pyesja a mund te bej seks kur jam me ato???? Ka ndonje problem
  Dhe ne qoftese po a mund te ma derdhi brenda??? Mund te ngel shtatzen
  Flm

  • Pershendetje dhe faleminderit per pyetjen. Gjate menstruacioneve mund te kryesh pa problem marredhenie, zgjedhja qendron te ti dhe te partneri yt. Rreth kesaj ceshtje kam shkruajtur dhe nje post, po ta le linkun ne koment. Padyshim qe dhe gjate seksit me menstruacione ka mundesi qe te ngelesh shtatzene, keshtu qe te keshilloj gjithmone perdorimin e prezervativit.
   https://tabu.al/seks-dhe-menstruacione-qysh-pse-tek/

     • Pershendetje eshte muaji i dyte qe me vin ato un zakonisht kam shum dhimbje po keto dy heret e fundit jo dhe aq dhe nuk kam gjakderdhje si heret e tjera shum pak me del gjak ju lutem me kyheni nje pergjigje

     • Vajza te dashura, kuptoni qe cikli ndryshon nga gruaja ne gruaja dhe nga menstruacioni ne menstruacion. Vitet e para eshte deri diku normale qe menstruacionet mos jene te rregullta. Megjithate per probleme te ciklit duhet te flisni me prinderit dhe mjekun perkates.

   • pershendetje . Me kane vonuar periodat 9 dit por kam dhimbje barku . Bera 2 teste shtatzanie por tek testi pjesa C del e plote duket pjesa T eshte e zbehte si mund te ma shpjegoni. ju lutem

  • Une jam 18 vjece akoma sme kane ardhur jam edhe e fejuar pse ndodh kjo jam vizituar m kane thon jam n rregull me cdo gje por tani je zhvilluar?

 • Pershendje Zhaklin .Me jane vonuar periodat 28 dite .Bera nje test shtatzanie dhe me ka dale pozitiv.Kisha dhimbje te forta barku dhe shkova te gjinekologja me beri eko po nuk del qe jam shtatzane pastaj bera nje analize dhe ajo nuk tregon qe jam . Testi i vogel tregon qe jam .Nuk arrij ta kuptoj shenjat i kam per shtatzene .faleminderit

  • Pershendetje e dashur,

   mendoj qe duhet te vazhdosh kontrollin te mjeku ose te besh nje tjeter eko ne ndonje mjek tjeter. Testet e shtatzanise te marra ne farmaci jane shume te sakta dhe bazohen mbi prezencen e nje elementi i cili ndodhet ne urine vetem nese jemi shtatzene. Por duke pare qe rezultate e ekos tregojne te kunderte, mendoj qe ndoshta duhet te nderrosh mjek ose qe te kerkohs nga ajo sqarime te metejshme.

   • Pershendetje une jam e martuar dhe ala nuk me ardh qe 3 muj cfar me kesilloni me bo faleminderit

 • Pershendetje e dashur Zhaklinë!Uroj te jesh mire!
  Doja te t pyesja dicka!
  Me te fejuarin tim ishim nje nate bashke mirepo marrdhenie skemi pasur dmth jam ende e. Virgjer!Mirepo organet tona seksuale i kemi ferkuar njeri me tjetrin.Dhe pastaj ai eshte derdhur mbi vaginen time!A ka gjasa kur s’ke marredhenie me te je ende e virgjer por qe derdh spermen mbi vaginen tende sepse i vjen qejf ashtu te ngelesh shtatezene?
  Pres pergjigje dhe mirekuptim te shpejte nga ti e dashur!

  • Pershendetje. Virgjeria eshte nje koncept shume i gjere dhe fluid ne baze te besimeve, tradites, kultures apo ritualeve te vendit te cilit i perkasim. Sipas konceptit qe ti ke per virgjerine, qe perfshin penetrimin, ti ende e ke te paprekur himenin apo kanalin vaginal. Ndersa nese virgjerine e shohim si kontakti i pare me nje aktivitet seksual, atehere ti nuk je me e virgjer sepse je angazhuar seksualisht me dike tjeter. Shpresoj te kuptosh ate qe po them. Do te keshilloja te lexoje mbi himenin apo te shihje disa video ne you tube. Mund te kerkosh kanalin nen emertimin Tabu Blog.

 • Pershendetje e dashur ka qe dy muj pom vin mustracionet dy her ne muaj mund te me tregosh pse please

  • Pershendetje. Ka shume arsye se pse mund te ndodhe nje fenomen i tille, nga ato serioze e deri te ato me pak serioze. I vetmi veprim qe duhet te nderrmarresh eshte vizita te mjeku gjinekolog. Vetem ai mund te percaktoje arsyen e vertete te gjaderdhjeve. Qe mund te jete per arsye hormonale, stresi por dhe problematike me serioze. Prandaj, mos prit me shume, por sa me pare te gjinekologu.

 • Pershendetje ju lutem doja nji informacion kam dhimbje posht barkut si dhimbje te ciklit ndihem e fryr dhe urinoj shpesh..bera nje test per tu siguruar Dhe me ka dal negativ dhe cikli nuk me ka ardhe akoma..a esht kjo dicka per tu shqetesuar

  • Pershendetje ka shume arsye se pse ka dhimbje ne pjesen fundore te barkut apo vonese menstruacionesh. Vizita te mjeku gjinekolog mund te tregoje qarte arsyet e voneses dhe dhimbjeve.

 • Pershendetje ! E dashur zhakline
  Kam dhimbje te lehta barku jo si menstucionet por kam pak dhe cikli me esht vonuar 8 dite.Urinoj shpesh here dhe nuk duroj as nje tronditje te trupit .Nuk kam bere asnje test shtatezanije pasi medoj qe esht vones cikli si mendoni juve e dashur .

  • Pershendetje, me shuem gjasa mund te kesh nje infeksion te kanalir urinar. Nje analiza urine dhe nje vizite te gjinekologu jane te udhes, si veprime.

 • Pershendetje doktorresh
  Kam kryer mardhenie me te dashuren pa mjete mbrojtese dhe me pas ajo ka pir kokrrat kunder shtatzanis.mund te ngel shtatzan ajo ? Pasi me thot qe ka marje mendsh ne momentin qe piu kokrren dhe gjat 2 diteve ne vijim ndersa ne ditet e tjera nuk ka asnje shqetsim ?

  • Beni nje test shtatzanie dhe perdorni prezervativ. MMbasi ka pire kokrren e 72 oreve, nuk ka rrezik shtatzanie, por ka rrezik te nderrimti te cikli dhe ekuilibrit hormonal. Evitoni pilulen 72 oreshe, ajo demton trupin e gruas. Perdorni prezervativa.

 • Pershendetje zhaklin une doja tu pyesja nese eshte normale qe te kem dhimbje nje jave para ciklite dhimbje te forta barku dhe kam vonesa qe me pare sme kishte ndodhur me vinin gjithmon para dates kam ber shm vizita dhe me thon qe je ne rregull se dua dhe te kem nje beb kam 1 vite e gjyes qe po provoj po pa rezultat

  • Pershendetje e dashur dhe faleminderit per pyetjen. Ka shume shume vajza dhe gra qe i perjetojne me shume dhimbje dhe siklete menstruacionet. Disa kane marrje mendsh, te vjella, lodhje, dhimbje te forta barku e keshtu me rradhe. Ka shume arsye se pse ndodh kjo, dhe ato jane hormonale, per shkak te ndonej hormoni apo medikamenti qe merr, per shkak te dietes ushqimore, shtimit ne peshe por dhe per shkaqe te tjera me serioze, si endometriosis. Dhimbjet gjate menstruacioneve ndihen per shkak te kontraktimit te mitres, normalisht eshte mjeku qe keshillon perdorimin e magnezit apo te vitamines B sidomos nese kontraktimet jane per shkaqe hormonale. Te keshilloj te vazhdosh me viziten ose te nderrosh mjek. Te besh te gjitha analizat e duhura meqer po mundohesh te mbetesh shtatzane dhe te kesh shume kujdes me dieten dhe regjimin ushqimor. Gjithe te mirat.

 • Jam nje zonj me 26 prill ata nje desh Tim kam dy muaj nuk me kan ardh cikli mund te kem nglel shtatzan un faliminderit

  • Pershendetje zonje,

   po ju mund te jeni dhe shtatzene. Mund te merrni nje test shtatzanie ne farmaci, dhe ta kryeni ne rehatine e shtepise tuaj. Ju keshilloj qe te drejtoheni te mjeku.

 • Pershendetje, jam nje vajze 24 vjeqare e fejur me mardhenje jam ne rregull, mirepo ciklin e kam te crregulluar me mundojn shume, qdo muaj me shtyhet data 5-8 dite. A eshte normale apo jo?

  • Pershendetje,

   faleminderit per pyetjen. Une te keshilloj te besh nje vizite te mjeku gjinekolog. Ka shume vajza qe ekane cikli e çrregullt dhe ju ndryshon me disa dite, disa te tjera qe e kane te sakte. Nuk ka nje rregull te sakte. MEgjithate nje here ne vit duhet te bejme nje vizite te gjinekologu, nese kemi shqetesime nuk duhet pritur fare.

   Gjithe te mirat.

 • Pershendetje, jam e fejuar, Periodat me jane vonuar disa dite pasi dhe pse kam crregullime cdo muaj, gjate mardhenjes cdo her i fejuari perdor prezervativ kemi kujdes te madh a ka gjasa te shtatzanis nese perdorim prezervativ apo jo?
  Cdo te mire.

  • Pershendetje,

   asnje metode e planifikimit familjar nuk eshte 100% e sigurte, megjithate gjasat qe te mbetesh shtatzane me prezervativ jane shume te uleta.

   Mos harro qe prezervativi te mbron dhe nga infeksionet seksualisht te trasmetueshme. Ne tabu.al k enje shkrim mbi metodat e planifikimit familjar. Hidhi nje sy se te ndihmon shume te krijosh nje ide te sakte.

   Gjithe te mirat.

   • Pershendetje zhaklin une jam nje vajze 26 vjec nene e nje vajze problemi im eshte se kur kryej mardhenie me bashkeshortin gjithmone e kam vaginen shume te thate nga se vjen kjo te lutem me ndihmo

 • Pershendetje me kan vonuar menstracionet nukme kan ardhur qe 3 jav a ka mundesi mem tregu te lutem pse sepse jomm shum e qetsumee kam shum dhimbje t barkut

  • Pershendetje,

   ka shume arsye se pse mund te kesh menstruacionet me vonese. Ne keto raste behet gjithmone nje vizite te gjinekologu, sidomos nese cikli yne eshte i rregullt.

   Gjithe te mirat.

   • Pershendetje. Jam nje vajz adoleshente 15 vjeqare dhe kam pasur vetem nje her ne jet menstruacionet para 11 muajve. A eshte ky nje problem serioz dhe per qfar shkaku ka ndodhur kjo. Faleminderit

    • Pershendetje,

     ti nuk ke asnje problem. Ne fillim cikli eshte i parregullt. Je ne proces rritje dhe eshte normale qe menstruacionet mos jene te rregullta. Megjithate une te keshilloj te flasesh me prinderit ne menyre qe te shkosh te besh nje vizite te mjeku gjinekolog. Mos ki frike e turp, jane procese shume normale.

 • pershendetje kam vonese te ciklit dy muaj marredhenie nuk kam pasur asnjeher sa her ka pasur te me vije cikli ka pasur dhimbje te shpines keto dite te fundit kam dhimbje por nuk me kan ardhur ende wfare me keshilloni ju lutem

   • Pershendetje Xhaklin!
    Sot ne mngjs pasi urinova me filloj nje dhimbje e papar ne fund te barkut…
    Edhe gjat marrdhenies me te dashurin tim dhimbja ishte shum e fort gati e padurueshme….
    Mund te me japesh nje mendim nga se vjen?

 • Pershendetje Zhaklin flm per gjitha infomacionet qe i jep….Jam 29 vjeq i martuar,kem jet seksuale aktive me gruan e cila esht poashtu 29 vjeq,duam ta provojm seksin me unaz e cila vuret ne koken e penisit (ring for penis) desha ta di a esht i demshem…se nuk kem informacion rreth keti seksi vetem jem korioz ta provojm…ju faleminderit

  • Pershendetje,
   Faleminderit per besimin dhe pyetjen. Persa i perketr asaj, po mund ta provoni dhe nuk ka rrezik per ndonje demtim.
   Gjithe te mirat

  • Pershendejte e nderuar kam pasur qregullime dhe me heret me ciklin mirepo kete muaj i prisja te me vine normal me daten e me hershme para se te kisha qregullime por nje dit para u takova me te fejuarin por ende nuk kemi kryer mardhenie seksuale dmth jam ende e virgjer por sp***** ma derdhi vetem permbi vagin dmth jasht por cikli me eshte vonuar nuk e di ka gjasa te jem shtatzene edhe pse e virgjer sepse kam lexuar qe mund te jesh se di sa eshte e vertete ?

   • Te dashura vajza,

    mesoni mbi anatomine e trupit tauj dhe beni vizita te rregullta te mjeku gjinekolog.

 • Mirembrema jam nje mami 31 vjece..kam vonese te ciklit prej gati 19 ditesh..kam ber 2 teste shtatzanie e kan rezultuar negativ..para 2 ditesh im shoq eshte derdhur brenda..a mund te ndodh nje shtatzani ne mungese te ciklit?

  • Pershendetje,

   po ne raste te rralla mund te ndodhe, por eshte e keshillueshme nje vizite te mjeku gjinekolog. Gjithashtu testi i farmacise behet mbas nje kohe te caktuar, sepse urina permban disa perberes qe ndodhen ne grate shtatzene te cilat testi i farmacise i identifikon. Megjithate ne ditet e sotme, eshte mire qe cdo shtatzzani te palnifikohet dhe te behen analizat dhe kontrollet paraprake. Nuk do besh nje loder, do besh nje femije, ka shume pergjegjesi.

 • pershendetje
  jam nje vajz 16 vjecare
  dua te di sa dit zgjat vonimi menstrual pas heres se pare

  • Pershendetje,

   nuk ka rregulla fikse se sa mund te vonohet cikli menstrual. Ajo cka te keshilloj eshte nje vizite te mjeku gjinekolog, te cilat duhet te jene rutinore, sidomos kur fillon aktiviteti seksual.

   • Pershendetje jam nje vajze 18 vjecare dhe per here te pare pata marredhenie seksuale me te dashurin tim para 10 ditesh tashme.Ne fillim nuk perdorem mjet mbrojtes(gje qe zgjatii shume pak) pastaj vazhduam me mjet mbrojtes
    Tani jam shume e shqetesuar sepse menstruacionet me jane vonuar 4 dite gje qe sme ka ndodhur asnjehere.
    Bera dhe testin diten e peste pas marredhenies dhe me doli negativ.Nuk e di nese ka gjasa per nje shtatzani te padeshirueshme😑
    Ju faleminderit !

    • Prezervativi ju mbron nga shtatzanite e padeshirura, por dhe nga IST. Bej nje tjeter test dhe shko te gjinekologu.

 • Pershendetje Dr.
  Hera e 2 qe bej ivf,heren e pare pata abort spontan ne javen e 4.Kete here kam dhimbje gati 7 dite si te mestruacuoneve.bera testin ne shtepi,me doli me nje vije shume te holle.Kam frik se mos me ndodh po e njejta.A eshte normale te kem dhimbje

  • Pershendetje Ola,

   duhet te ndiqesh nga mjeku perkates dhe jo nga une apo Tabu Blog.

   Te uroj gjithe te mirat

   • Prsh
    Periodat gjithmon i kom pas te rregllta po pas mardhenjes se par menjher nmujin tjt mka ardh dy her cikli kurse qit muj sum ka ardh hale a siptomat para mestruale i kom?

    • Te dashura vajza, kur filloni aktivitetin seksual duhet patjeter te drejtoni te nje mjek gjinekolog. Kujdesuni per veten dhe per trupin tuaj. Krijoni nje marredhenie besimi me doktorin tuaj. E kam te qarte qe mungesa e parave, padituria, turpi frika, komunikimi i cunguar me prinderit jane disa nga faktoret qe ndikojne, por me pak sakrifice, ose duke u drejtuar ne spitalet shteterore.

 • pershendetje . Me kane vonuar periodat 9 dit por kam dhimbje barku . Bera 2 teste shtatzanie por tek testi pjesa C del e plote duket pjesa T eshte e zbehte si mund te ma shpjegoni. ju lutem

 • Pershendetje po me vonohet cikli dhe kam dhimbje ne fund t barkut si djegie, por jam e sigurt qe nuk mund t kem mgelur shtatzen. A ka mundsi t jet prej ndonje imfeksioni te mundshem.

  • Po edhe mund te jete. Mund te jete dhe per shume arsye te tjera. Te keshilloj viziten te mjeku gjinekolog.

 • Prsh zhaklin
  Cfar ndodh nese periodat mezi t vijn
  Pres prgj nga ti e dashur resp

  • Pershendetje,

   cikli menstrual eshte i ndryshem ne cdo grua. Gjate adoleshences, periodat jane ender te çrregullta per shkak te aktivitetit hormonal dhe trupit i cili eshte ende ne rritje dhe nuk ka ende nje ekuiliber. Nuk eshte ndonje problem nese nuk ka vjen cikli per nje muaj, do te thote qe mitra nuk ka pasur nevoje te shkarkoje, megjithate nje vizite te mjeku gjinekolog, do te zgjidhe te gjitha pikepyetjet e tua.

 • Mirmengjes. E dashur
  Kam 21 vjet. Jam e fejuar. Mestrascjomet. Kam pas me 23 tmuit. Dhet dhe muain e 11 nuk mkan ardhur mjan vanu 9 dit. Teste kam be edhe mkan dal C negative po. Te qit pom del. Nje leg Kur pi shtypi te lutem me dimonii

  • Pershedetje,

   te lutem me shpjego pak e cfare po te del se nuk po kuptoj qarte.

 • Pershendetje
  Kam kryer mardheni me te dashurin pa prezervativ por ai nk e ka derdhur asnjeher brenda dhe menstrucionet me jan vonuar 8 dit deri tani. A ka gjasa qe te kem ngjelur shtatzen?

  • Pershendetje,

   nese nuk ka ejakulim ne vagine nuk ka gjasa qe te jesh shtatzene. Rri e qete.

 • Pershendetje. Jam vetem 19 vjec dhe jam diagnostikuar me kiste. Kam bere vizita dhe kam marre mjekim. Dua te di a mund te perseriten?. Dhe a ben kjo problem tek une?
  Faleminderit

  • Pershendetje,

   ju lutem drejtohuni te mjeku i familjes ose mjeku perkates. Asnje faqe ne internet nuk do behet mjeku juaj, sidomos kur behet fjala per patologji qe kerkojne terapi mjekesore. Mos u beni mjeku i vetes tuaj ne raste te tilla.

  • Pershendetje jam nje vajze 15 vjec I kam periodat e crregullta dhe dhimbje barku me vonojne 2 jave a ka ndonje problem

 • Pershendes email zhaklin Kam kryer marrdhenje seksuale por gjithmon me koncnteptiva kondum por me Jan vonuar ciklusi dhimbje barku Kam shum ndjej sikur po me vijn Kam provuar edhe testin dhe rezultati ishte negativ just lutem cfar just me sugjeroni faleminderit.

  • Qendro e qete, per sa kohe nuk ka ejakulim brenda vagines nuk ka vend per shqetesim. Stresi dhe ankthi jane gjithashtu faktor qe ndikojne ne keto vonesa. Rri e qete.

 • Prsh e dashtun si jeni Jam e martuar burri ma ka derdh shum her Brenda
  Edhe Kam 16 dit vones t cilkit Po Kam sheja qe dojn te vin por jo nuk vin
  Sheja t gjoksit qe gjthm m dhemb para Edhe dhimje barku Po jo t gjata
  Edhe dhimbje n mes
  Qa mendoni se eshte ?
  Sheja shtatzanie Nk mduket se Kam
  Flm per prgj e klm

  • Pershendetje dhe per ty e dashur, por perse nuk ben test shtatzanie ? Ne cdo farmaci mund ta blesh.

 • Pershendetje doktoresh
  Kam nje problem kam bere mardhenje me te dashurin tim ,dhe ai nuk eshte derdh ne vagine , te nesermen me kan ardh menstruacionet 4 dite me zgjaten si zakonisht,dhe me skemi bere mardhenje 1 muaj,pot tash me eshte vonua cikli dy jave nje pergjigjeje t lutem

 • Pershendetje
  Kam pasur gjithmone menstruacione te crregullta por gjithmone me vinin perpara dates se tyre…Kete muaj nuk me kane Ardhur me jane vonuar bera 1 test me doli negative I paster theksoj qe nuk kam tentuar per shtatezani pasi kam vajzen te vogel
  Ndjej sh dhimbje barku me se shumti ne pjesen afer stomakut
  Ju lutem mund te me thoni jam shtatzene apo cfare duhet te bej??
  Faleminderit

  • Pershendetje,

   mos u shqetesoni kaq shume kur keni vonesa ne cikel. Aktiviteti hormonal ndryshon cdo muaj dhe ndonjehere per shume arsye qe kane lidhje dhe me stresin, cikli vonohet disa dite.
   Nese dyshoni per shtatzani te padeshiruara, atehere nje test shatatzanie ose nje vizite te gjinekologu eshte e keshillueshme.

   Faleminderit

 • po nese mu sjon e kaluse cikli ka arritur nje dit perpara por kete muaj nuk ka arritur fare. pot gjat jetu muaji kam pasur nje udhetim jasht shteti edhe pas ati udhetimi kam te gjitha provimet e fakultetit

  • Vajza, mesoni qe te shkoni te beni vizita gjinekologjike. Duhet te jete nje sjellje qe duhet te filloni ne momentin qe jeni aktive seksualisht.

 • Prsh si jeni.. Jam shum e shqetesuar dhe nuk di cte bej. Me dat 24 dhjetor kam pas ciklin e fundit. I prita te vinin kete muaj por nuk me kane ardh ende. Ciklin e kam pas te rregullt. Para 1 jave kam qene ne spital mi kan bere analizat, ekot cdo gje por me than qe nuk jam shtatzane. I vetmi lajm qe mora ishte se kisha nje kist 4cm ne vezoren e djatht. Nuk me kane dhene as mjekim asgje, a eshte normale kjo, ka rrezik per mua??? Theksoj se ka 2 vjet qe perpiem per shtatzani 20 vjece jam por spo arrij te ngel. Mjeket ketu ne gjermani nuk japin me shum informacion dhe sdi cte bejjj!! Kam shenja si dhimbje gjoksi, fryrje barku, dua shum gjum, lodhje, qaj shpejt per gjera koti, jam shum e turbullt. Cfare duhet bere ne rastin tim sepse nuk di cfare te veproj.. Nje prgj ju lutem. Ju faliminderit

  • Pershendetje e dashur,
   me vjen shume keq por keshtu nga larg me simptomat qe tregon ti mund te jene mijera situata. Stresi, merzia, ngulmi, vonese ne cikel por dhe kisti. DUhet te vazhdosh kontrolet dhe mjekimet te mjeku qe te ndjek ne Gjermani, mos kerko zgjidhje vete. Ndiq keshillat e mjekeve. Cfare te thane per kistin, si duhet te veprosh ?

   • Kam ciklin edhe 4ndit por kam ligshtim ne trup edhe tug kam bere mardhieni me te dashurin a ka munsi qe jam shtatzan apo eshte vetem qe e kam ciklin seps egjithnje me ka ardhur me heret dmth i kam te qrregullta

   • Mjeku qe une kam, me ka lene ne pritje. Nuk e di a eshte normale kjo perderisa une kam vones te ciklit ?!

 • Kam edhe 4 dite ciklin por tani kam ligshtim.ne trup dhe nje lloj tugi kam pasur mardhenie me te dashurin por nuk e di a e kam pse e kam.afer ciklin apo ndonje gje tjeter

 • Pershendetje .
  Para dy muajve ,cikli me erdhi 7dite me heret ,njejt dhe muajin e kaluar 7 dite me heret ,dmth i prisja me dt 17Janar ,me erdhen me dt 11Janar, kete muaj nuk me erdhen 7dite me heret menstruacionet, por qe dy dite kam nje dhimbje ne fund barkut si cikli kur vie ,gjithashtu dhe dhimbje shpines, neser behen 31dite qe i bie tvije cikli.
  Marredhenie kemi kryer vetem me prezervativ dmth ka ejakulu ne prezervativ bashkeshorti.
  Theksoj jam nene 30vjece ,nene e nje femie 6vj. Cfare mund tjete?

  • Te dashura vajza ne momentin e pare qe keni menstruacione apo filloni kontaktin seksual duhet te filloni qe te shkoni rregullisht te mjeku gjinekolog. Kjo duhet te behet tradite, mireqenia e trupit dhe shendetin tuaj duhet te jete paresore. Nese keni probleme me te aferm, prinder, kujdestare qe nuk ju kuptojne, mund te shkoni dhe ne qendrat e vajzave apo grave, ku mund te beni vizita pa pagese.

 • Pershendetje Zhaklin!!!
  Un kam dy jav qe jam operuar. Plagen ekm goxha te madhe pasi apandesiti me plasi!
  Ndjej disa si dhimbje ose thjerje pergjat barkut deri tek mezi dhe cikli me esht vonuar
  Mund te me ndihmoni ju lutem?
  A ka ndikim operimi tek cikli dhe kto dhimbje ikam per shkak te tyre apo ka tbej me plagen….

 • Pershendetje. Jam nje vajze 23 vjece. Kam dy femi njerin 2.5 tjetrin 9 muaj. Para nji muaji me erdhi cikli per her te par pas lindjes. Po tani sme ka ardh akoma. Duhet tme kishte ardh qe me dat 29 shkurt. Un ka disa dit qe kam dhimbje barku, therje gjoksi kam ate ndjesin e te perzierjes fryerje barku. Mos ka gjasa per shtatzani. Apo ndikon edhe stresi qe sme vjen cikli. Theksoj qe bebit i jap qumesht akoma

 • Pershendetje!Bera nje teste shtatezanie edhe me doli pozitive pas 3 ditesh bera nje tjeter edhe me del negative
  A ka gjasa te jem shtatezan se po du shum nie bebe

 • Pershendetje doktoresh doja te informohesha sepse kur kam kryer maredhenie heren e fundit perdora pilula kunder shtatzanis sepse nuk isha e sigurt kam pasur dhe 3 dit gjakderdhje as pilules a mund t jet dicka serioze per shtatzani? kur kam kryer maredhenie deri kte muaj me jan vonuar 5 dit menstruacionet kam ber dhe test shtatzanie 14 dit pas maredhenies me ka dal negativ .. jam shum e stresuar mund te me japesh nje pergjigje te lutem . shm rspkt

  • Pershendetje doktoresh
   Ne dite e trete te mestracioneve kam pas marrdhenje seksuale me te fejuarin por te nesermen kam pire nje barn kundra shtatzanise levonorgestrel Por mbas 3 dite qe i kan kryer ato me kan ardhur te kafta 3-4 dite kshtu dhe tani kam kohen e tyne dmth dje me date e kam pasur me nje program qka e kam Ne tel
   e sot dita e dyte dhe ende nuk me kan ardhur kam frike mos jam shtatzen te lutem mu pergjigj

 • prsh deshta tu juv them se me 1 mars 2020 i kam pasur per here te fundit dhe them qe dej sa esht epara par qe te mos vijne sa muaj sa dit ose jav saksisht sepse jam ende fillestare dhe si di periodat si shkon kjo menyr ju lutem me tregoni menjeher pls

 • prsh deshta tu juv them se me 1 mars 2020 i kam pasur per here te fundit dhe them qe dej sa esht epara par qe te mos vijne sa muaj sa dit ose jav saksisht sepse jam ende fillestare dhe si di periodat si shkon kjo menyr ju lutem me tregoni menjeher pls

  • Lira, ose Mira, te lutem shkruaj me mire se nuk e lexoj dhe nuk e kuptoj dot cfare ke dashur te thuash.

 • Pershendetje zhaklin une vuaj nga cikli i crregullt . Rrall her me vin ne te njetjten date .. Sidomos keshtu periudhe me ndryshojn shpesh.. Une gjithmon e kuptoj kur me vin sepse gjitjmon 1 jave para me dhim dhe me forcohet gjoksi.. Kete muaj me jan vonuar 1 jave e ca dit .. Dyshoja qe mund isha shtatezeen bere 2 teste edhe me rezultuan negativ.. Nuk e di se pse me vonohen mos ti marr per baz testet? Ju lutem me kthe nje pergjigjje

  • Te dashura vajza, kontroli ciklin tuaj dhe ditet e ovulimit, mund ta beni dhe duke shkarkuar aplikacione ne telefonin tuaj.
   Ditet e ovulimit jane ditet ku ka me shume rrezik te ngeleni shtatzene. Gjithashtu kini parasysh qe te beni kontrolle te rregullta te gjinekologu ne momentin qe filloni aktivitetin seksual. Perdorimi i prezervativit eshte gjithashtu nje zgjidhje shume e mire.

 • prsh jam vajz 18 vjeqare dhe jam ne lidhje. por i dashuri imm me ka derdhur mrenda por. menjeher jom. shku kom urinu. a muna me dit a. e kom
  hjek. spermen qe aty por mu kan vonu cikli 4 dit

  • Pershendetje, po ti mund te kesh mbetur shtatzene. Nese gjate seksit vaginal me penetrim ka ejakulim sperme atehere ka gjasa dhe per nej shtatzani te padeshiruar ne kete rast.

 • Cfare do te thote kur mestrocionet te vine para kohet dhe pa siptoma,dhe mund te ndodhe te jesh shtazne edhe pse cikli vazhdon te vije?

 • Pershendetje. Cikli mestrual e kam patur gjithmon te rregullt , cdo 28 dite. Por kete muaj nuk me kan ardhur mestruacionet. Jam shum e shqetesuar. Gjoksi me dhemb po ashtu e barku po nuk me vijn. Gjenekklogu me keshilloi Duspazon

  • Pershendetje vajza, kini parasysh qe çdo gje ne jeten tone ka ndryshuar. Menyra e jeteses, e ushqimir, levizja, puna, mendimet, prandja si rrjedhoje mund te kete vonesa ne cikel per shkak te ketyre ndryshiemeve qe mund te jene dhe hormonale.
   Nuk ka vend per shqetesim.

 • Pershendetje , mfal nese te pengoj , por doja tet pyesja per nje dhimbje qe kam ne bark qe 3 dit , nje her kisha djegesim dhe perdora paracetamol dhe qaj uvin mke pas than ma heret qe muj me I perdor keto dyja per djegesim, por pastaj pas djegesimit kam nje dhimbje te tmerrshme, dhimbja me vjen nga posht deri te kthiza, por nuk eshte dhimbje e shkepur ne gjith barkun,por vetem be ate drejtmin, dhe kur urinoj kam te njejten dhimbje sikur tme futej fiqka deri nalt ne bark, vertet kam ket dhimbje qe se kam pasur asnjeher, dje kam pasur dhe enjtje , te lutem shum nese ke mundesi tme thuash diqka lidhur me kte qe te tregova , faleminderit shum

 • Dhe diqka , kam 9 muaj qe provoj te ngelem shtatezan por akoma nuk kam mbetur , ciklin e kam te qrregullt, te lutem shum a mund tme tregosh diqka ,sepse une dua te mbetem shtatezen, faleminderit shum , tash e pash faqen tuaj dhe ju shkruajta menjeher,

 • Jam 19 vjeqare cikli menstrual çdo her me ka ardhur 4-5 dit para kohe kete muaj nuk me ka ardhur me jan vonuar 4 dit,jam e virgjer.

  • Rri e qete, eshte normale ne kete situate stresi te pergjithshem, mund te kesh nje ndryshim hormonal qe po shqafet me disa dite vonese. Nuk ka asgje per t’u shqetesuar.

   • pershendetje zonja zhaklin une jam vajze 21 vjecare persa i perket menstruacionet nuk me ka ardhur gati 3 muaj dhe kur me vijne zgjasin 2 ose 3 dite pres pergjigjen tuaj

 • Pershendetje
  Jam nje vajz 19 vjeqare cikli menstrual gjdo her me ka ardhur me heret 4-5 dit kete muaj nuk me ka ardhur jam e shqetsuar dua te dij çka mund te kem.
  Ps. Jam e vrigjer

  • Te dashura vajza,

   karantina dhe izolimi i detyruar ka detyruar shume prej nesh qe te ndryshojme perditshmerine dhe ciklin” normal” te diteve tona. Kjo do te thote qe ka ndryshuar menyra si ushqehemi, sa levizim, punojme, mendojme e cdo veprimtari tjetr. Ankthi, stresi, frika e situates se perbashket qe po jetojme, kombinuar me ndryshimin hormonal per shkak te regjimit ditor, mund te shkaktojne ndryshim te ekuilibirt hormonal duke sjelle ndryshime ne humor, sjellje, simptoma pre-menstruale dhe cikel. Prandja qendro e qete, eshte do gje brenda normes.

 • Pershendetje Jom 45 vjeqe Kom ni muaj e 11 dit qe nuk me kon Ardhur ato po nuk kom asni shetsim por I kom bo dy teste em ka dal negativ prandaj deshta ta di aesht e mundun te kom gelur flm per mirkuptim

 • Mir mengjesi desha tju pys mua nuk me kan ardhur qe me dat 10 shkurt dhe kam dhimje marrje mendesh te vjella po perdori ca ilaqe 21 ditshe po edhe ato spo me bajn mir te spitali kam shkuar 3 her nuk te marrin ne dor se esht situata keq thojn po un jam shum keq ju lutem me tregoni diqka 2 teste ikam bar me kan dal negativ ju flm shum

  • Pershendetje,

   vajza qendroni me te qeta. Ritmi i jetes ka ndryshuar dhe me te edhe cikli yne hormonal. Eshte normale qe ne keto kohe te kemi ndryshime ne humor, ne fizik, ne simptoma pre-menstruale. Stresi eshte nje tjeter element qe ndikon ne vonesen e menstruacioneve.
   Testet e marra ne farmaci jane shume te sakta, prandaj qendro me e qete.

 • Pershendetje, jom vajze dhe e lash emrin anonim per arsye privatesie. Po i bjeri temes jom 18 vjec dhe ka shume kohe qe ndjej lodhje dhe ndryshim humori,me ka ndodh para dy jave sic e keni shkru dhe ju. Ama porblemi im esht se me jon vonu mensturacionet nuk me kan ardh sipas dates. Jom ne silket se mu menstruacionet me vijne rregullisht . Spo di ca me bo, te lutem ndihmom.

 • Përshëndetje doja të bëja një pyetje kam rreth 1 vit e ca qe po tentoj për një shtatzani të dyt po pa rezultat këtë herë me ka ardhur cikli nga 28 dit qe I kam pas 8 dit me shpejt a ka ndonjë problem kjo gjë

 • Dhimbja e barkut e lehte por e besdishme SE eshte e vazhdueshme dhe jashteqitja jeshile eshte noale

 • Pershendetje jam nje vajze 21vjeqe nuk jam e martuar dhe as nuk kam pas marrdhenie deri kete muajin e kaluar i kam pas ne rregull ciklin mirepo kete muaj nuk me kane ardhur fare ka 10dite e me shume dhe nuk kam asnje simptome tani perveq stresit qe jam e merakosur per kete gje. Ju faleminderit nese gjeni kohe per tu pergjigjur!

 • Pershendetje! Me fal doja te pyesja dicka, me esht vonuar cikli per 12 dite dhe te 12 me erdhi vec pak fare gjakderdhje ..1 dite para kam bere 1 eko dhe doktori me tha prit dhe 10 dite te tjera pa asnje shpjegim, edhe pse un dyshoja se mund t isha shtatzane..A mund ta quhaj mestruacion apo ndodh edhe nese je shtatzane dicka e tille? Faleminderit!

 • Pershendetje!
  Jam 21 vjece per here te fundit kam kryer mardhenie seksuale te pa mbrojtura rreth 4 muaj me pare gjate këtyre muajve kam pasur cikel te rregullt si gjithmone 2-3dite para ose ne te njejten date , por këtë muaj eshte hera e pare qe me ndodh te kem vonese ne cikel me 4 dite qe akoma nuk me kane ardhur akoma . Jam shume ne merak dhe stres . Barkun e ndjej te forte dhe të fryre.
  Ka mundesi per shtatezani edhe une te mos e kem kuptuar ?

 • Pershendetje,
  Jam e shqetesuar, kam fiks 30 dite qe kur me kane ardhur mestruacionet.Kjo vonese me ka ndodhur edhe heren efundit.Me pare I kam patur te rregullta gjithnje dhe me vinin cdo 26 dite.Po ashtu nuk kam as dhimbje ose ndonje shenje tjeter paraprake,perkundrazi ndihem shume mire.A mund te jete kjo ndonje shenje e ndonje semundje?Mosha 19 vjec.
  Ju lutem me ktheni nje pergjigje!

 • Cikli I mentruacioneve të mia është tërësisht i çrregullt, ka raste të rralla kur ato vijnë edhe çdo muaj por ka raste që atë vonojnë me muaj(4-5-6-7)nuk është se e kan nga pubertet sepse kan diku 3 ose 4 vite që ndodh kështu,në fillim më vinin me shumë dhimbje ndërsa herët e fundit që më kan ardhur pra diku 3-4 her më kan ardhur pa dhimbje. A mund të më tregosh si të veproj të lutem pasi kam shum frikë

  • Pershendetje. Une e bashkeshorti im i kemi bere analizat paraprakisht qe une te ngel shtatzane. Na kane dale te dyve shume mire.Une nuk kisha as infeksion asgje. Po kemi nje vit qe tentojme por asgje. Keto dite me jane vonuar 3 dite po me dhemb fundi i barkut dhe me djeg pak. Cme keshillon qe te ngel shtatezane me kollaj. Faleminderit.

   • Te keshilloj te jetosh jeten dhe mos mendosh vazhdimisht per kete gje.

 • Pershendetje Zhaklin. Kam bere te gjitha analizat une dhe bashkeshorti para se te mbetem shtatezene. Na dolen shume mire te dyve. S’kisha as infeksion asgje. Kemi nje vit qe tentojme per te mbetur shtatezene po hic. Jam 27 vjece. Kam tre dite qe me jane vonuar menstruacionet po tani ndiej si djegie ne fund te barkut. C’me keshillon qe te mbes shtatezene me shpejt?

 • pershendentje kam nje dhimbje ne fund te barkut dhe me eshte fryre shum akoma sme kan ardhur periodat por kam pak si gjakderdhje e perzier me te bardh .. kam kryer mardhenie para se te me ndodh kjo edhe sjam e sigurt a km mbetur shtatzan a jo po barku me dhemb shum ne fund

  • Gjinekologu, pse nuk ikni te mjeku gjinekolog. Duhet te jete nje tradite kjo, kujdesi ndaj shendetit.

 • Përshëndetje Zhaklin! Jam nje adoleshente. Kete muaj nuk me kan ardhur ende periodat! Me jan vonuar 14 dit. A duhet te shqetesohem? Faleminderit per cdo informacion qe na jep! Je me e mira!

  • Gjate adoleshences kur cikli ynw nuk wshtw i rregullt eshte normale qw te kemi vonesa apo cikel tw çrregullt. Bisedoni me prindwrit pwr tw gjitha ndryshimet qw pwsoni ne trupin tuaj.

   • Pershendetje deshta tju pyes qdo her menstruacione mvin tri ose kater dite para ciklit ksaj here ka 6 dite qe me jan vonuar kom dhimbje shume te barkut dhe te shpines dhe sekrecione te bardha

   • Pershendetje deshta tju pyes qdo her menstruacione mvin tri ose kater dite para ciklit ksaj here ka 6 dite qe me jan vonuar kom dhimje te barkut dhe te shpines dhe sekrecione te bardha

 • Pershendetje Zhaklin . Jam adoleshente dhe kam kryer mardhenie . Ciklin e kam pasur te rregullt ( po bej 3 vjet qe mka ardhur) kto 2 muajt e fundit e kam pasur disi te crekullt dhe tani me esht vonuar perseri . Kam shenja si dhimbje barku , mandje sot mka rren te fiket , dhimbje mesi . Ka mundesi te jem shtatzan ?

 • Pershendetje deshta te ju pys mu ka vanu cikli cikli 1 jav pastaj me ka ardh cikli po kete muaj me kan vanu cikli 10 dit amund te jem shtatzan vetem 2 muj muka qrregullu cikli herave tjera gjithmon me dat

  • Pershendetje,

   ju lutem shkarkoni nje aplikacion dhe filloni te ndiqni ciklin tuaj mujor ne menyre qe te dini se sa zgjat cikli juaj.
   E kam shume te veshtire te kuptoj problemin kur nje fjali nuk ka asnje fillim, mbarim, pike apo presje. Ju lutem shkruani dhe shprehuni mire.

 • Pershendetje
  Doja te ndaja me juve nje shqetsim ne lidhje me periodat
  Une i kam pasur me 30 dhe nuk me kane ardhur akoma
  Eshte here e pare qe me ndodh ky crregullim i periodave

  • vajza dhe zonja te dashura nuk eshte ndonje shqetesim nese kemi vonesa ne cikel. Ket vonesa mund te ndodhin per arsye te ndryshme. Megjithate mesoni te ndiqni ciklin tuaj menstrual dhe beni vizita rutinore te gjinekologu.

 • pershendetje zhaklina jam nje zonje 29 vjecare .. qe nga muaj shkurt nuk kam pasur nje mardhenie seksuale te rregullt. ne muajn gusht me ka ardhe cikli 4 dit me vones si rregull duhet te me vinte ne 18 me ka ardh ne 22 gushte … kam ber 4 teste shtatzani dhe te 4 negativ … 1 e kam ber para dates 18 ….1 e kam ber 3 dit pasi me u vonua cikli 1 e kam ber 3 dite pasi me iku cikli dhe nje e kam ber para 3 ditesh … kete muaj kam fryreje te gjoksit si date duhet te me vinte cikili sot … ka mundesi te kem ngel shtatzan .. te lutem me ktheni pergjigje faleminderit

  • Pershendetje,

   ajo qe nuk arrij te kuptoj eshte se pse nuk drejtoheni te mjeku gjinekolog per te bere kontrollet e duhura ?

 • pershendetje .. jam nje vajze 16 vjecare periodat i kam patur gjithmone te crregullta dhe kam bere para 1 viti vizite tek gjinekologu dhe me tha qe je ne rritje e siper.. por kete rradhe periodat me erdhen jashte ciklit dhe me erdhen ne ngjyre te erret dhe me ndjeten rreth 2 3 jave.. a eshte dicka serioze?

  • Pershendetje, sa here qe keni probleme me periodat duhet te beni nje vizite te mjeku gjinekolog. Ne moshen e adoleshences, duke pare qe trupi eshte ne rritje, periodat nuk jane te rregullta. Nuk ka per t’u shqetesuar nese ato jane te parregullta ose kur vine dy here ne muaj, mund te jete dhe nje shkarkim i mitres, megjithate vizita te gjinekologu eshte e keshilluar.

 • Pershendetje deshta tju pyes cilki menstrual e kam pas 2here brenda muajit, tash pasi i mbarova me dhemb fundi barkut dhe shpina, a ka mundesi te jem mbetur shtatzan ??

  • Pershendetje,

   flit me mamin qe te shkoni te beni nje vizite te mjeku gjinekolog.

 • Un kam gjakderdhje ne zonen publike qfar duhet te bej qe ta ndaloj gjakderdhjen jam vajz

  • Pershendetje,
   duhet te shkosh te mjeku gjinekolog qe te kuptosh arsyet e gjakderdhjes.

 • Pershendetje kisha nje pyetje sepse jam ne ankth. Kete jav pres te me vijn periodat se kam shqetesime dhe gjithmon i kam te rregullta.por sot kur bera mardhenie me preservativ u ca qesja dhe ma roshi brenda. A mund te kem ngelur shtatzan ? Shpresoj jo se nuk dua me femij. Kam dy cuna dhe nuk do doja nje te tret

  • Pershendetje,

   po ju mund te keni ngelur shtatzene, keshtu qe ju keshilloj te beni testin e shtatzanise.

   • Pershendetje deshta met pyt Kam pasur mardhenje 8 dit pas ciklit dhe pse i dashuri eshte prishur jasht mbi vagin dhe nuk eshte pastru kemi vazhdu prap mardhenjen deshta me e dit a ka gjasa te jem shtatzen sepse me eshte vonu cikli per 5 dite ju faleminderit

    • Pershendetje,

     qe te ndodhe ngjizja duhet qe ejakulimi te ndodhe brenda organeve seksuale ose shume prane vagines. Nje keshille shume e mire, perpos perdorimit te prezervativit, do te ishte shpelarja mbas cdo akti seksual. Te keshilloj te besh nje test shtatzenie qe mund ta marresh ne farmaci.

     Gjithe te mirat

 • Prsh mua me doli testi pozitiv po ne kur un jam me perjoda si ka mundesi klb sot

   • Pershendetje: jam e fejuar 20 vjece dua te di kur te dhemb fundi i barkut a mund te jem shtatzan me duket thu se jan tu me ardh ato sepse ato i kam kaluar .Testin kur mund ta bej mas dy javesh

 • Pershendetje: jam e fejuar me ka kap fundi i barkut ka 3 dite a mund te me thoni cfare mund te jete sepse ato i kam kaluar a ka mundesi qe te kem ngelur shtatzan.

 • Pershendetje:kur te dhemb fundi barkut a mund te jem shtatzan sepse ato i kam kaluar kur mund ta bej testin qe ta jep me fiks mas dy javesh.

 • Pershendetje
  Me jane vonuar menstruacionet dje kane pasur te me vijne.Me te dashurin kemi provuar te bejme mardhenie por nuk ka dal gjak aty per aty ndersa kur kthehesha ne shtepi kisha pika gjaku dhe kam frik se jam shtatzen nuk di qfare te beje kam shume stres

 • Prsh un kam ciklin shum te parregullt dmth Cikli normal asht 28 deri ne 35 dite po mu me kalon edhe 45 dit desha te dija a ka ndonje problem sepse kam bere vizit dhe me thojn qe je mir ju lutem me ktheni pergjigje flm

 • Pershendetje e dashur, jam nje vajze 20 vjeçe nuk kam pasur marredhenie asnjehere, masturboj shpesh pjesen e klitorisit vetem deri sa te arrij ne kenaqesi, a eshte ne rregull kjo ?
  Dhe sa i perket ciklit, 1muaj nuk me kan ardhur fare, 34 dite po behen, kam dhimbje barku, depresion, pothuajse te gjitha simptomat qe ke cekur me larte, pres nje pergjigjje nga ana juaj !

 • Pershendetje zonja zhaklin jam vajze 21 vjecare persa perket menstruacione kam gati 3 muaj some vine faleminderit mirekuptimin tuaj

 • Mua po me dhemb shume barku dhe dua te dij se qfare gjera te paraqiten para se te te vijne me tregoni ju lutem?!

 • Pershendetje. Mund te me thoni se kur mund ta bj testin e shtatzanis qe te marr nje pergjigje te sakte? Jam 20 vjec dhe me kan vonuar menstruacionet 10 dite,kam fryrje ndjeshmeri te gjokseve ndonjeher me trazohet. Kam bere nje test por paramenstruacioneve dhe ka dal negativ. Ju lutem mu pergjigjni☺️

 • Pershendetje doktoresh…..Jam nje vajze 18 vjece ….kam kryer mardhenie seksuale dhe po me vonojn 10 dit…..kam ber 3 teste dhe me kane dale te gjithe negative por po trembem nga kjo situate ju lutem me ndihmoni!!!

  • Pershendetje, si fillim une nuk jam doktoreshe. Se dyti, testet e marra ne farmaci jane te sakta, megjithate bej nje vizite te mjeku gjinekolog.

 • Prsh e dashur zhaklin me eshte vonuar cikli 3 dit dhe km dhembje te lehta ne fund te barkut por me shume ndjej siklet si te perzjera ne stomak

 • Pershendetje, periodat e fundit i pata me date 24 shkurt, kete muaj me jan vonur dje bera test me doli negative per sa dite te provoj testin tjeter, kam djalin 22 muajsh me gji ndikon kjo pjese ne mos ardhjen e periodave? Ju faleminderit

  • Vajza dhe zonja te dashura, mesoni te kontaktoni gjinekologun tuaj, per cdo shqetesim apo ndryshim gjate ciklit. Mjeku perkates eshte ne dijeni te mbarevajtjes tuaj dhe per kete arsye e ka te thjeshte pergjigjen. Une nuk posedoj asnje sfere magjike dhe me siguri dhe ne te ardhmen nuk do te kem nje te tille. Nje grua peson shume ndryshime hormonale gjkate ciklit menstraul keshtu qe monitoroni trupin tuaj qe te dini cfare ndodh me te.

 • Pershendetje doktorresh!kam vajzen 13vjece e gjysem, ne moshen 12 vjece i erdhi cikli per here te pare dhe deri tani i vijne cdo tre muaj dhe zgjasin 6-7 dite ,heren e fundit i erdhi cikli 2 dite theksoj qe ka dhe dhimbje barku kur ka ciklin .kam fol me nje gjinekolog dhe me tha qe eshte normale mbrenda dy viteve te para te ciklit te kete crregullime.vajza meret me aktivitete sportive.Ju faleminderit !!

  • Pershendetje Zonje, une nuk jam doktoreshe por me vjen mire qe kontaktove me gjinekologun dhe qe kuptove qe ne moshen e adoleshences dhe pubertetit cikli mesntrual nuk eshte ende i rregullt. Gjithe te mirat.

 • pershendetje jam 17 vjece dhe gjate ciklit 2 ditet e para kam shum dhimbje si mund ti ndaloj kam pir nje ilac caffetina menstruale a eshte e demshme

  • Jo Caffetina nuk eshte e demshme, por te keshilloj nje vizite me mjeekun gjinekolog per te kuptuar origjinen e dhimbjeve. Mund te jete mosha mund te jene mijera motive te tjera qe mund te t’i thote vetem mjeku perkates. Flit me prinderit per nje vizite.

 • Prsh para 7 muajsh kam ber nje deshtim spontan dhe tani ket muaj nuk po me vin periodat po kam dhembje si kur me vin periodat diten e 1 mund te kem ngelur flm

 • Pershendetje,kemi kryer maredhenie ne kohen kur do ti vinin menstruacionet dhe pati gjakderdhje por ishte hera e trete qe benim maredhenie pas virgjerise. Si mund ta kuptojm qe jane menstruacionet apo gjakderdhje virgjerie?

  • Pershendetje,

   e dini shume mire qe marredheniet pa mbrojtje mund te sjellin infeksione dhe shtatzeni te pa deshiruar. Duhet te beni testin dhe me pas te mjeku gjinekolog.

 • prsh doja te te pysja per vonesen e ciklit ka 2 muaj qe nuk me vin dhe normal edhe kur me vin me data te crregullta .

  • Ju lutem, vajza dhe zonja, mesoni te beni kontrolle periodike te mjeku juaj gjinekolog dhe t’i drejtoheni atij per çdp problem qe keni.

   • Pershendetje deshta te te pys prejse me kan ardh periodat i kam ne rregull normal 3 4 dit me vini para dates mirepo ne ket muaj kam qe i pres u ben qe 10 dit dhe ende sme kan ardhur nuk kam pasur asnjeher mardhenie vetem qe disa her jam mabsurbuar vet a mund te jet ky shkaku u vonimit te periodave

 • Pershendetje.Jam 17 vjeq dhe nganjehere kam dhimbje ne fund te barkut si dhe dhimbje te fort te vagines..Vetem doja qe te dija nese kam nevoj per kontroll ose eshte normale para ardhjes se menstruacioneve sepse rrall kam kesi dhimbje te forta para se tme vin menstruacionet dhe doja nje keshill nga ti te lutem.

  • Pershendetje,

   te gjithe trupat jane te ndryshem dhe ne ditet para ciklit trupi i nje gruaje ndryshon dhe reagon ne menyra te ndryshme. Ndodh ajo qe quhet sindroma pre menstruale, qe mund te shoqerohet dhe me dhimbje ne fund te barkut. Megjithate eshte e keshillueshme qe te flasim me prinderit dhe me pas te drejtohemi te mjeku gjinekolog per nje ekzaminim me te hollesishem.

 • Pershendetje znj Zhaklin jam nje vajze 21 vjecare. Kete muaj sme kane ardhur fare mestuaracionet a mos kam ndonj problem shendetsor apo eshte nga stresi per arsye se jam edhe ne sezon provimesh.
  Do te isha shume mirenjohese nese do te me pergjigjeshit sepse ndihem pak e friksiar se cfare mund te kem

  • Mos u shqeteso, mund ta kesh nga stresi, nga ushqimi i paket, nga fakti qe ke ndryshuar ritmi i jetes, por nese ke qene ne sezon provimesh nga shume mundesi qe ta kesh nga stresi. Nese ke mundesi, te keshilloj nje vizite te gjinekologu, qofte dhe ne lagje.

 • Prsh! Ato nuk me kan ardh gati 1 jav po dyshoj nese jam shtatzene dhe nese jam dua ta abortoj mundet me pilulla se ka ndodh para 2 javesh apo aborti ndodh vetem me kirurgji!?

 • Jam mje grua e martuar kam perdorur metoden intracytoplasmic me dt 6 qershor heqjen e vezoreve dhe me dt 9 qershor futjen e e mbrioneve 2 cope.mbas dy javesh bera nje test dhe nje analize gjaku dhe per fat te keq rezultuan negativ sepse me dt 20 qershor me erdhi cikli.cikli ne fillim ishte ngjyre Rose e leht pastaj i kalova te gjitha ngjyrat e gjakrrjedhjes.problemi qendron se mua akoma nuk me ka ardhur cikli kam bere 2 teste te tjera dhe po ato me dolen negativ.une jam ne diten e 34 dhe periodat nuk me kan ardhur kjo gje eshte normale Apo duhet te shqetesohem

 • Jam mje grua e martuar kam perdorur metoden intracytoplasmic me dt 7 qershor heqjen e vezoreve dhe me dt 9 qershor futjen e e mbrioneve 2 cope.mbas dy https://youtu.be/9AwSrhYIdqU bera nje test dhe nje analize gjaku dhe per fat te keq rezultuan negativ sepse me dt 20 qershor me erdhi cikli.cikli ne fillim ishte ngjyre Rose e leht pastaj i kalova te gjitha ngjyrat e gjakrrjedhjes.problemi qendron se mua akoma nuk me ka ardhur cikli kam bere 2 teste te tjera dhe po ato me dolen negativ.une jam ne diten e 34 dhe periodat nuk me kan ardhur kjo gje eshte normale Apo duhet te shqetesohem

 • Jam mje grua e martuar kam perdorur metoden intracytoplasmic me dt 7 qershor heqjen e vezoreve dhe me dt 9 qershor futjen e e mbrioneve 2 cope.mbas dy javesh bera nje test dhe nje analize gjaku dhe per fat te keq rezultuan negativ sepse me dt 20 qershor me erdhi cikli.cikli ne fillim ishte ngjyre Rose e leht pastaj i kalova te gjitha ngjyrat e gjakrrjedhjes.problemi qendron se mua akoma nuk me ka ardhur cikli kam bere 2 teste te tjera dhe po ato me dolen negativ.une jam ne diten e 34 dhe periodat nuk me kan ardhur kjo gje eshte normale Apo duhet te shqetesohem

  • Pershendetje zonje, uroj qe te jeni mire. Duke ju falenderuar per pytjen dua te ju them qe te vazhdoni te konsultoheni te mjeku perkates ose te nderroni mjek nese nuk jeni e kenaqur me gjendjen tuaj shendetesore.

   Gjithe te mirat

 • Pershendetje
  Ne fakt doja te pyesja mua pardje me erdh periodat po shummm pak pothujse fare pastaj diten tjeter skisha fare dhe tani po kam prapp po shum pakk
  Pse ndoth kjo 🙏🏻

  • Kjo ndodh sepse mund te kete mbetje ne miter ose sepse duke qene e re nuk ke ende nje cikel menstrual te rregullt. Nje vizite bashke me prindin te mjeku gjinekolog eshte e keshillueshme.

 • Pershendetje jam vajz 13vjeqe dhe ka dy muaj qe sme kan ardhur muajin e par me ka ardhur vetem nje dite me jo tani ende sme kan ardhur te lutem me kthe prgj a eshte ne rregull

  • Pershendetje, eshte normale qe gjate pubertetit menstruacionet mos jete te rregullta. Trupi yt eshte ende ne rritje.

   • Kam gerqe ne bark por jam me mestracijone a mund te me tregoni pse kam kaq dhimbje dhe gerqe ne fund te barkut

    • Pershendetje,

     kini shume kujdes dhe ushqimin sepse ai ndikon ne sistemi endrokrin ( hormonal) dhe per kete arsye mund te keni dhimbje ne menstruacione. Ka shume faktore te tjere qe mund te ndikojne si PCO, dyshemeja pelvike, por vizita te mjeku gjinekolog nuk duhet lene pas dore. Dhimbja nuk duhet te shihet asnjehere si gjendje normale.

 • Pershdetje
  Une ka nje vit qe tentoj per nje shtazani mirpo e pa munder.Zakonisht 10 dit pra kohes qe cikilt kam dhimbje ne ananen e djatht ne fund te barkit nganeher edhe dhum dhimbje e fort eshte
  Kontrolla tek mjeku kam ber gjitha nrregull eshte !

  Faliminderit

 • Pershendetje si jeni.Mua me jan vonuar periodat 6dit por dhimbje barku kam!Akoma sme kan ardhur periodat!Dyshoj qe vonesen e kam nga stresi qe perjetoja ngaaqe me vdiq shoqja ime e ngusht.Esht hera e par qe me vonohen per kte vit pasi cdoher u kam me dat precize!Me ktheni pergjiggje e nderuar klm!

 • Ciao Zhakline . Une Doja te pyesja sa ja Kohe duhet te Femrave tju vin Perjodat mbasi Ta hekun femije Öse Ta mbysin ne Bark . Se Problemi esht se gruja me tha iher se jam zhtatzane masanej tha !e Kane ardhur. Une kam frige nese Ma ka mbytur femine ne bark brenda 2 diteve i Kane ardhur ato . Une Po pres prgj . Shume faleminderit

 • Pershendetje e nderuar
  Desha te tbej nje pyetje per nje miken time…
  Ajo mundohet te ngelet shtatzen e ka provuar ne te gjitha menyrat dhe eshte vizituar tek mjeku dhe prap nuk ka rezultat si me udhzon qfar te bej ajo ka rreth 2 vite qe provon dhe prap ska rezultat

 • Pershendetje Zhaklin ,une jam 43 vjec kam bere 3 ecografi l’utero 2 ekografite e para me kane thene qe kam nje ciste ovaio, ecografia tjeter me kane thene qe skam ciste por kam aver ne bark por 10 dite para se te me viene mestruale kam dhimbje barku dhimbje mesi naus dhe shume e stresuar keto gjera kane filluar nga nje vit , pse kam filluar te tentoj per te nisur nje femije, nga 1 vit ,mund te keme posibilita per te ngelur shtazene ? Faliminderit

 • Para 2 ditesh kryeva marrdhenie ndersa menstruacionet nuk me erdhen te fejuarit I eshte mbushur k. Me pucrra ca te bej me dhemb pak fundi I barkut

 • Prsh dashta me Te pyt me Jan vonuar qe 10 dit periodat e kam ber testin po testi me del negativ kam dhimbje Te Lehta ne fund Te Barkit qa mundet me ndiku

 • Pershendetje si je?
  Doja te pyesja
  Ne dhjetor te 2021 nga data 25 isha ne diten e 3 te periodave dhe bera sex me te dashurin dhe me ndaluan ne janar nk me erdhen
  Ne shkurt me erdhen ne dat 13 jo ne daten qe kisha gjithmon kurse tani ne mars nk me kan ardh fare si ma shpejgon
  Nga gjysma e janarit kur km ber sex me te dashurin me duket nk jemi te dy te sigurt esht der sperma brenda edhe skam bler test akoma nese jam shtatzan a ben ta pi kokerr aborti dhe sa kushton kokrra dhe testi
  Faleminderit nese e kthen pergjigjen ❤

 • Pershendetje si je?
  Doja te pyesja jam 15 vjece
  Ne dhjetor te 2021 nga data 25 isha ne diten e 3 te periodave dhe bera sex me te dashurin dhe me ndaluan ne janar nk me erdhen
  Ne shkurt me erdhen ne dat 13 jo ne daten qe kisha gjithmon kurse tani ne mars nk me kan ardh fare si ma shpejgon
  Nga gjysma e janarit kur km ber sex me te dashurin me duket nk jemi te dy te sigurt esht der sperma brenda edhe skam bler test akoma nese jam shtatzan a ben ta pi kokerr aborti dhe sa kushton kokrra dhe testi
  Faleminderit nese e kthen pergjigjen ❤

 • Pershendjetje jam 13 vjec ka afersisht 3 4 muaj qe nuk me kan ardhur periodat ka problem cfare duhet te beje?

 • Pershendetje. Shpresoj qe mund te me ndihmoni.
  Jam 27 vjeqe. Ne muajin shkurt, disa dite para fillimit tr ciklit, 3 4 dite ndoshta, kam kryer marrdhenje pa mbrojtje, dhe per shkaqe sigurie kam perdorur Pilul emergjente. Pas 3 4 dite cikli me ka filluar pa ndonje problem. Muajin tjeter poashtu cikli ka filluar ne rregull por nuk kam pasur dhimbje te barkut ose shpines disa dite para se te filloj cikli gje qe ka ndodhur qdohere pak para fillimit te ciklit. Ne kete muaj kam vones te ciklit diku reth 3 dite. Me duhet ndihma juaj. A ka mundesi qe kam mbrtur shtatzen apo eshte gje normale vonesa e ciklit, ku nuk me ka ndodhur ndonjeher tr kem vones tr ciklit.

 • prshendetje deshta me ba ni.pytje si sod kam.pasur mardhenje te nesrit me18 ka ardhur cikli. heret e.met 22 ka.pas.mem.ardh.dhe nuk me ka mbajtur vetem 2 dit te 3 vetem pak ka pik a ks gjasa qe mundem me mbet shtazan se kam dhimbje barku ne fund pir spermen nuk ma ka derdhur mbrenda te lutem pres pergjigjje flm shum

 • pershendetje kur me vijn cilki menstraual kam shum dhimbje ekstreme nga kembet kam shum te ftoh dhe na pjesa e lart e trupit me vjen nxehet dhe me vjen siklet kam barkqitje fryrje nervozohem dua te rri vet tmos flas me askend gjdo mengjes kam shum dhimbje dhe gjith diten po si hi te bej dush meniher me ndalen cilki kam dhe reumem ne moment qe me prek uji kembet me ndalet cikli jam vajze 24 vjeç cfar duhet te bej

 • Pershendetje e dashur jam 42vjece kam nga dy muaj qe nuk me vin perjodat kam nga nje muaj me dhimbje koke ..Bera nje test dal negativ cfar mund te me sugjerosh a dun me me ndalu perjodat thu

 • Përshëndetje jam nje vajze 15 vjec dhe me ka vonuar cikli per 1 muaj. Saktësisht 39 dit. Kam fryrje ne fund te barkut dhe ndonjëherë dhimbje dhe dhimbje stomaku.Te lutem me ktheni përgjigje

 • Doktoresh me eshte vonuar cikli 30 dite kam bere dy teste shtatzanie por me dalin negative cfare duhet tw bej.Skam asnje shwnje te cikli shoesh ndonje si per te vjedh me vjen

 • Pershendetje Kam 2 muaj QE skam kryer mardhenje por Kam 15 dit vines ne cikel dhimbje Kam dhe me Bien te bardha cfar mundet te kem? faleminderit

 • Pershendetje doktorresh kam nje pyetje Jam 18 vjeq para disa ditesh se ciklit menstrual kam bere marredheneie me te dashurin i cili ka perdorur prezerevativ dhe poashtu ka bere (pull-out method ) vetem per siguri nese prezerevativi ishte i demtuar te cilin e kam shikuar dhe nuk ishte dhe kam pir plan b brenda 72 orve .Por menstruacionet me jan vonuar afer 5 dit dhe jam e shqetsuar sepse prinderit me vrasin nese kuptojn qe kam marredhenie apo te dashur sidomos nese kam ngelur shtatzene . Menstruacionet i kam pasur te rregullta gjithmon .

 • Pershendetje
  Vjaza ime eshte 11 vjec e gjyse asaj I kan filluar periodat por tani qe eshte koha ti vine nuk po vine cfare duhet te bej?

 • Pershendetje e dashur,
  Shpresoj qe jeni mire
  Kam disa muaj qe kam problem me ciklin pasi e kam me vonese dhe se vonesa po me shkakton shume stres po me bene agresive po me prek dhe ne luhatje te emocioneve dhe se cikli me vonohet qe sa muaj 2 jave deri ne 3 por kur me vjen cikli sme mban me shume se 2 deri 3 dite a mund te jete kjo per arsye te crregullimeve hormonale dhe a mund te jete diqka shqetesuese?
  Faleminderit paraprakisht!

 • Jam nje vajz dhe km probleme me perioda
  Sepse nje muaj m vin nje muaj jo
  Mund tme japesh nje informacion
  Sepsr kam qe e vogel me kete problem

 • Pershendetje
  Kam kryer mardhenie para nje jave por isha me cikel dhe akoma nuk po me iken ka pothuajse dy jav
  Cfar po ndodh?
  Te lutem mu pergjigj

 • Mirmbrema zhaglin jam nje 16 vjece edhe mestracionet ikam te paregullta edhe ekam te fryme barkun une menoj qe jam shtatzan amo hala sekom hup virgjerijen edhe kerkush sem ka prekur te lutem me thuaj ndonje gje

 • Perahendetje zhak.jam 12 vjeqe edhe mua me kan ardhur menstruacionet 4_5 muaj edhe tani akoma sms kane ardh A eshte ndonje shenje E keqe