Si të pastrohesh për seksin anal

Një pyetje që marr shumë shpesh, ka të bëjë me pastrimin para seksit anal.

Higjena anale ka të bëjë me higjenën në pjesët e anusit. Me nje higjenë të kujdesur, mund të qëndrosh i qetë dhe relaksuar gjatë seksit, duke siguruar një eksperiencë pozitive për ty dhe partnerin. Mund të kujdesesh për pastrimin e pjesëve anale duke përdorur metoda për pastrimin e brëndshëm dhe të jashtëm. Higjena e jashtme nënkupton një pastrim të përhershëm të zonës,por dhe para marrëdhënies seksuale. Këtë mund ta bësh me sapun dhe ujë, duke u pastruar në mënyrë të rregullt në shtëpi, BËNI APO NUK BËNI SEKS. Mund të depilosh zonën tënde anale, por kjo sigurisht është një zgjedhje estetike personale ( vjen dhe me problematika si qimet që rriten nën lëkurë ose irritime të vogla)

Ndërkohë qëe metodat e pastrimit të brëndshëm janë po ashtu të rëndësishme, sa rutina e pastrimit të jashtëm. Mënyra më e mirë për të patur një pastrim të brëndshmë në nivel është pa dyshim një dietë ushqimore e shëndetshme dhe e pasur me fibra. Metoda tjetër e dushit, nuk është e domosdoshme për higjenën anale, por disa njerëz preferojnë të përfshijnë dhe këtë faze gjatë pastrimit anal. Këshilloj që pastrimi të bëhet me kujdes për të evituar incidente.

Dieta

Një dietë e shëndetshme siguron një shëndet të zonës anale dhe rektumit. Jo vetëm që një regjim i mirë ushqimor ju bën të ndiheni më mirë, por dhe pjesa juaj e mbrapme do të ndihet më mirë,. Ju nuk do të keni mbetje ose fekale kompakte që mund të shkaktojnë plagë.

Si të bëjmë një dush anal

Pajisjet kryesore janë enemat, apo llojet e ndryshmeve të pajisjeve që realizojnë dushin. Është e këshillueshme që të gjeni pajisjen që më mirë ju përshtatet. Këshilla që mund të ju jap, është që të tregoheni bazik dhe mos e komplikoni shumë situatën. Në fund është e nevojshme që të pastroni deri në 10-15 cm dhe jo gjithë zorrën e trashë. Kini kujdes me sasinë e ujit që vendosni në anus. Është thjeshtë një pastrim i lehtë dhe xhentil.

Pastrimi anal, rreziku nga pastrimi i tepërt

Pastrimi i tepërt anal ( pastrim shumë i thellë, pastrim me shumë forcë, pastrim më shumë ujë), mund të sjellë probleme si varësia nga pastrimi, irritime anale, prodhim i më shumë sekrecioneve, konstipacion nga kontraktimi i rektumit e kshu me rradhë. Vendosja e pajsjes me dhunë, pastrimi shumë i thellë, mund të sjellë plagë të lokalizuara. Gjithashtu kini parasysh që në zorrën e trashë ndodhen shumë bakterie të mira të cilat kujdesen për tretjen e ushqimit, thithjen e vlerave nga ushqimet dhe mbrojtjen nga bakteriet e keqija. Pra larjet agresive dhe te shpeshta të anusit, mund të shkaktojën situata të pakendshme duke të lënë dhe të pa mbrojtur ndaj aktivitetit të stomakut dhe barkut. Ndonëse në shitje ka enema të gatshme ( pra më ujë të përgatitur) kini parasysh që preparatet e gatshme krijojnë më shumë thatësi dhe për shkak të arsyeve të lartëpermendura, krijojnë më shumë plagë, gjak, apo lëndime duke rritur mundësitë e marrjes se HIV apo infeksioneve seksuale.

Përfundimi

Këshilla që ju jap është që të dëgjoni trupin tuaj.  Ai e di se çfarë është më e mira për ju. Bashkë me këtë mos harroni që një higjenë rutinore e jashtme dhe një regjim ushqimor i shëndetshëm, janë faktorët kyç për një anus të pastër. Një mënyrë e mirë për të parë nëse jeni pastruar mirë, është ose përdorimi i një dildo me ngjyrë të çelët për të parë nëse ka mbejtje, por dhe ngjyra e ujit që rrjedh nga rektumi.  Nëse para dushit,  ajo pjesë është e pastër atëherë mund dhe të evitosh pastrimin e pjesës anale. Është e rëndësishem të dini që aksidentet ndodhin dhe që të gjithë bëjmë kakën. Pra, nëse e gjeni veten në ndonjë situatë të sikletshme, mos kini turp dhe mos bëni panik, është mëse normale.

Zhaklin Lekatari

16 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Sa here ne muaj mund ta “praktikojme” pervecse perpara se te bejme seks anal??

  • Pershendetje, nese lexon me kujdes te kam shkruajtur qe eshte mire te degjosh trupin tend. Nuk mendoj qe ben perdite seks anal, prandaj praktikoje ne baze te nevojes. Nuk ka rregulla fikse, ka rregulla qe na pershtaten.

  • Mund ta bësh sa herë të duash pastrimin dhe nuk ndodh asgjë nëse e bën mirë. Përveç emena janë dhe disa që quhen anal washer dhe janë një tub i vogël që lidhen me tubin e dushit njësoj si citofoni i dushit. Mjafton të hapësh ujin dhe anal washer të nxjerr ujin me presionin e duhur pa shkaktuar irrtime. Por kujdes! mos e penetro larësin shumë thellë ose uji ngjitet lart dhe pastaj pastron gjithë zorrën e trashë duke të kthyer dhe supriza të pakëndëshme

 • pershendetje zhaklin
  kam nj problem sdi si tia bej jam merzitur shum…kam ber seks anal dhe me ka dal nj si tip pucerr,ose mish i mbledhur me sakt mbrapa te b….
  te lutem me ndihmo me thuaj ca te bej kam hall mos kam marr naj semundje

  • Pershendetje,

   me siguri e ke per shkak te mungeses se lubrifikimit apo ferkimit te tepert gjate seksit anal. Te keshillojte perdoresh lubrifikant dhe prezervativ.
   Ki parasysh qe rectumi pra pjesa e anusit nuk eshte mesuar te jene penetruar, prandaj seksi anal kerkon durim dhe kohe.
   Me pak kujdes dhe higjene, cdo gje do te kthehet ne normalitet. Nese e sheh qe situata nuk ndryshon, drejtohu te mjeku.

  • Pershendetje dhe faleminderit per pyetje.
   Ushtrimi i nje porti apo pasioi jo vetem qe ka efekt pozitiv mbi trupin por dhe mbi mendjen e dikujt.
   Kjo nuk vlen vetem per burrat por dhe per grate.

 • Përshendetje un jam ne mosh shum te re 15 vjeq por posht pjesa anale e imja esht shum e rrudhur nuk e di pse nderkoh a ndryshon apo si?

  • Pershendetje,

   me vjen mire qe ne kete moshe ke kuriozitet te zbulosh me shume per veten. Nuk ka pjese anale apo vaginale perfekte, secili nga ne i ka unike. Zakonisht pjesa anale vjen e tille, e rrudhur pikerisht sepse eshte mbyllja e kanalit. Zorra e trashe eshte e mesuar te nxjerre jashte mbjetje organike dhe per kete arsye qendron e mbyllur dhe e “rrudhur”. Nuk ka asgje qe nuk shkon ne trupin tend. Trupi yt do vazhdoje do ndryshoje sepse je ne moshen e pubertetit. Me shkruaj nese ke pikepyetje te tjera.

  • A mund te di se pse ne qka jemi djeme me te ri ne moshe 16 vjeqare na del shume shpejt sperma kurse atyre qe jane me te vjeter ju duhet shume kohe per te dale sperma

 • Un jam 16 vjece dhe sigurisht heren e pare e kam shum me siklet vetem nga ana e pastertise i kuptova gjerat ne lidhje me lubrifikimin e di qe nuk do te shkoj asgje me shume se gishtat po jam shume ne merak per pastertine pastrohem gjithomene sigurisht e kam pjese te higjenes por nuk e di nese e bej mire qe ate dite mos te ndodhin gjera qe nuk dua

 • A mund te di se pse ne qka jemi djeme me te ri ne moshe 16 vjeqare na del shume shpejt sperma kurse atyre qe jane me te vjeter ju duhet shume kohe per te dale sperma

 • Pershendetje a ndodh qe edhe nese lahesh mire te ndodh qe gjate aktit anal te te dalin mbetje? A eshte normale kjo gje?

 • Pershendetje zhaklin kam nji pytje njihem mfenji djal dhe dua tq me qij se e dua shum por me trego sd si te veproi.sa her e shif me qmendku nji her ja kam par penisin d tij e ka te mir shum dhe i bej gojire deri ne derjenige kJ ja thith krdjt sperren dhe ja gelltish o zot