Penis i shtrembër: çdo gjë që duhet të dini për penisin e lakuar

Është mëse normale që penisi mos të jetë i drejtë si shtyllë tensioni, por kur ai merr të gjitha drejtimet e mundshme përpos të duhurit; atëhere duhet t’i bëjmë vetes dy pyetje. Po, flas për penisin e shtrembëruar, një kusht ( jo domosdoshmërisht patologjik,mos krijoni panik) që sipas studimeve prek 1 në 10 burra. Por, si të dallojmë një penis të lakuar nga një penis që vuan nga Induration Penis Plastika (IPP) ose sëmundja e penisit të lakuar ?

Lakimi i penisit: nuk është gjithmonë shqetësues

“Doktor kam penisin e shtrembër”. Përpara se të shkoni me urgjencë të andrologu, kini prasysh që një lakim i lehtë i penisit është totalisht fiziologjik. Në ereksion dhe në liri të plotë. Çdo penis ka formë të ndryshme, e njejta vlen për strukturën e brëndshme të enëve të gjakut dhe të trupave kavernose të cilat mund të shkaktojën deviacion. Lakimi i penisit  për poshtë merr emrin chordee dhe mund të korrispondojë më një ereksion më drejtim poshtë, por ka dhe kush e ka penisin të lakur për poshtë, majtas apo djathtas. Nëse glandi apo penisi i lakuar nuk shkaktojnë dhimbje ose nuk shkaktojnë problematika gjatë raporteve seksuale, atëherë ju bëni pjesë në 10% e popullsisë me penisin e lakuar. Mund të përdorni lakimet tuaja për të dhuruar më shumë kënaqësi. E keni vënë re se dhe dildot për pikën G janë të lakuar?

Penisi i lakuar sëmundja Pejronit

Një studim i vitit 2017 nga American Society for Reproductive Medicine nga Hosuton, në Texas, ka gjetur një lidje midis lakimit të penisit dhe rritjes së rrezikut për të zhvilluar tumor uro-gjenital. Po a kishim thënë që nuk ka vend për shqetësim ? Në të vërtetë është shumë e rëndësishme që të shkojmë te një specialist në rast se lakimi i penisit është i dhimbshëm dhe nuk lejon raportet seksuale; ose kur pamundësia për ereksion shfaqet në mënyrë immediate. Në këtë rast mund të flasim për sëmundjen e Pejronit Ose Induration Penis Plastica, (IPP) dmth formimi i disa pllakave fibroze që shkaktojnë lakimin e penisit.  IPP është një patologji gjenitale e cila shfaqet mbas moshës 60 vjecare: vetëm në një përqindje e kanë problem gjenetik, pjesa më e madhe vuajnë për shkak të traumave apo mikrotraumave të shpeshta. Një tjetër shkak i lakimit mund të jetë pengimi i uretrës, në këtë rast simptomave që njohim ju bashkohen nevoja për urinim dhe dhimbje të abdomenit.

Mund të drejtojmë një penis të lakuar ?

A është e mundur të drejtojmë një penis të lakuar ? Nëse lakimi është patologjik: po. Andrologu mund të tregojë nëse duhet ndërhyrë me operacion apo me pajisje dhe terapi me pak invazive, por me sukses të madh në krahasim me normën e riaktivizimit seksual. Ndërsa nëse penisi juaj është pak i lakuar aty nuk ka nevojë të bëni gjë. Por, ajo çka mund të bëjmë është që të parandalojmë lakimin e penisit. Hipertension, dislipidemia, abuzim me alkol dhe cigare janë faktorë të rrezikshëm për sëmundjen e Pejronit; Edhe njëherë kuptoni që një stil jete i shëndetshëm, i bën mirë dhe penisit tuaj. Një tjetër faktor rreziku është seksi tepër i ashpër ose me shumë dhunë. Të bësh penisin për dy lekë, mund të shkatojë trauma në lëkurë dhe të shaktojë shenja të cilat do e bëjnë të varet. Përdore me kujdes. LOVE

Zhaklin Lekatari

15 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • prsh zhaklin
  lafsha e penisit tim eshte e ngushte dhe e nxjer koken me veshtirsi desha te dija a perben ndonje problem kjo gje

  • Pershendetje,

   kjo mund te perbeje problem gjate marredhenies apo gjate pastrimit. Megjithate edhe krijimi i sikletit apo problemit varet nga ty.
   Asnje trup nuk eshte i njejte me ate te dikutj tjeter. Per probleme te tilla apo patologji, une keshilloj gjithmone, viziten te mjeku perkates.

 • Zoj mua koka epenisit m rri shtremet PRA kur e qes kokën ka lafsha nuk m del drejt

  • Te gjithe organet e trupit jane te ndryshme, sikurse dhe penisi. Nuk ka asgje te keqe nese penisi te qendron i lakuar per sa kohe nuk ke probleme me urinimin, ejakulimin apo dhimbje.

   • Pershendetje kam nje problem me penisin qe eshte lakuar dhe eshte anosur nga ana e djathte si mund ta regulloj kte gje?

    • Sic e ke lexuar edhe ne shkrim, duhet te kuptosh qe penisi i lakuar nuk eshte nje problematike, perpos se kur nuk te lejon qe te kryhesh funksione normale. Megjitahte per cdo problem qe kemi me organet tona gjenitale, i drejtohemi prinderve dhe me pas mjekut androlog per nje konroll te hollesishem.

 • pershendetje si ta drejtoj penisin sepse e kam te shtrember dhe kur kryej marredhenie me dhemb

  • Pershendetje,

   te keshilloj te shkosh sa me pare te kryesh nje vizite te mjeku urolog-androlog.

 • Prsh kam penisin me koke te kthyer nga posht nuk kam asnje dhimbje dhe me len te ejakulohem por nese e drejtoj nga lart ai me dhemb qfar duhet te bej ?