politika e pikes G

Politika e pikës G

Një nga luftrat e bëra nga gratë vitet e fundit ka qënë pikërisht ekzistenca e pikës G. Tashmë dhe pemët e dinë që pika G është pika e kënaqësisë femërore, por rreth saj ka shumë dezinformim dhe mungesë edukimi. Nuk kuptohet nëse pika G ekziston, ku ndodhet, nëse e kanë të gjitha gratë dhe nuk dihet nëse shkenca e njeh apo jo. Praktikisht pika G për momentin ndodhet midis mitit dhe legjendës. Është teori-fantazi.  Nëse e gjen mirë, nëse nuk e gjen, paqe biles disa thonë që nuk ekziston fare.

Viktimat e para të humbjes së gjurmëve janë vetë gratë, të cilat shpesh nuk kanë informacion rreth zonës aty poshtë, për motive nga më të ndryshmet.

Një nga motivet është fakti që një pjesë e mirë e tyre ( vajza/gra) nuk masturbohen. Një pjesë e atyre që e bëjnë preferojnë të fokusohen tek kënaqësia që marrin nga masturbimi i klitorisit. Në vend që të frustrohen duke kërkuar në një vend të errët  plot lagështi dhe pasiguri, preferojnë sigurinë e klitorisit.

Pika e dyte ka të bëjë me faktin që ato nuk kanë pasur fatin të takojnë një burrë i cili ka kontribuar në zbulimin e horizonteve të reja të mirëqënies, duke shëtitur nëpër kënaqësitë vaginale, gjë që kërkon shumë besim, liri dhe moskokëçarje. Le të ja nisim nga bazat.

 • Pika G ekziston. Gjeni një arsye. Nuk mund ta gjeni në google map, ose me location. Megjithatë ajo ekziston.
 • Duhet t’i besoni pikës G.  Burra dhe gra. Të besoni, ta kërkoni dhe ta gjeni. Nuk ka të bëjë me besimin dhe nuk është një kërkim thesari. Është shumë më tepër. Por si mundet pika G të jetë kaq e rëndësishëm dhe kaq e pasigurtë, njëkohësisht ? Ekziston një propagandë që thotë që gratë janë të ndryshme apo komplekse dhe që patjetër duhet të ketë ndjenja për të pasur më pas kënaqësi. Padyshim që ndjenja është gjithmonë e rëndësishme, por dhe pak teknikë nuk ka dëmtuar askënd. Si arti që padyshim do ispirim dhe talent të lindur, por dhe disiplinë dhe stërvitje.
 • Pika G nuk është një buton, një manovelë, ose një dorezë. Është një pjesë brënda vaginës,  e pasur me nerva, shumë sensibël, sidomos në pjesën e sipërme.
 • Mund të jetë e stimuluar gjatë penetrimit klasik, por nëse doni të veproni në mënyrë të saktë duke zbuluar potencialin e mistershëm të pikës G, duhet të përdorni gishtat.
 • Vajza apo gra, nëse jeni duke e kryer punën vetëm, gishtat nuk japin rezultatin maksimal. Është më komode të përdorësh “pajisjen” e duhur, e cila duhet të jetë pak e harkuar për të stimuluar atë që duhet të jetë e stimuluar.
 • Intensiteti, ritmi dhe frekuenca janë element që duhen graduar sipas përgjigjes që na jep trupi. Shpesh ndodh që qejfi të jetë kaq intens sa do të largohesh ( ndjen kilikosje, ose do të mbyllësh këmbët) . Është një komunikim jo verbal për të thënë: vazhdo kështu “ .
 • Padyshim nuk duhet të jesh përtac. Kështu që burra ( dhe gra ) të dashura, çoni mëngët dhe shndërrohuni në Indiana G-iones: eksploroni, provoni, luani me vetëdijen që jeni në Tempullin e Bekuar dhe që ajo grua nëse nuk do ju kujtojë, dojë, vlerësojë, të paktën do flasë mirë për ju te shoqet e saj.
 • Çlirim. Kënaqësia vaginale kërkon një çlirim rrënjësor. Kënaqësia nga klitorisi dhe kënaqësia vaginale pra me penetrim janë dy gjëra të ndryshme, dy fusha loje të ndryshme.
 • Nga ana tjetër ne gratë nuk duhet të kemi turp nga kjo formë e kënaqësisë. Nuk duhet të kemi turp nga reaksionet e trupit tonë, nga era jonë, fytyrat që bëjmë. Duhet patjetër të zhvishemi nga turpi. Mjafton që të jemi vetëvetja, natyrale. Nëse një burrë/grua/partner është i mërzitur ose nuk ju bën që të ndiheni mirë, ndoshta nuk duhet të shkoni në krevat me të. Ndoshta është ai që nuk është në rangun tuaj.

Mirë, mirë do thoni ju se na çmënde me këtë pikën G. Po pra, ju çmenda sepse kur provon kënaqësi e njeh dhe e do më shumë trupin tënd. E urren më pak. Mëson të kesh një raport të shëndetshmë dhe më të pjekur me mishin tënd, me imperfeksionet e tua por dhe me feminilitetin tënd.

Nga ana tjetër mos harroni që po, shoqëria pëlqën gra të bukura, tonike, me kofshë të forta dhe bel të hollë. Por,  njerëzve të vërtetë ju pëlqën dikush që e njeh veten, seksualitetin, që e kupton pushtetin e kënaqësisë dhe e jeton atë më qetësi dhe liri. Të marrësh, të japësh dhe të ndash. xoxoxo

Zhaklin Lekatari

7 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Prsh, A keni ndonje ide , un sjam bere synet dhe e kam problem faktin qe kur m preket koka e penisit nga nj faktor i jashtem m dhemb , ndonj metod se si ta reduktoj flm

  • Pershendetje, nuk u kuptua problematika qe ke, gjithsesi te keshilloj te shkosh te andrologu, pra mjeku qe trajton shendetin e meshkujve ose problemet qe kane me sistemin e riprodhimit.

    • Shumica e meshkujve q sjan bere synet e kan pothuajse t gjith kete shqetsim qe kur preket koka e k…. me doren e nje femre t jep dhimbje, dhe doja t dija q a reduktohet nese futet ne vagin pasi aty lubrifikohet vet nga lengjet vaginale ose ne goj nga peshtyma qe leshon femra , pasi esht shum e ndjeshme ajo pjes

     • Nuk e kane shumica e meshkujve kete shqetesim, te keshilloj te vizitohesh me nje androlog.

 • Eshte e vertete kjo qe thote XXX, se besoj se ke nevoje per mjek. Dhe une te njejtin problem kam thjesht perdor lubrifikant asgje me shume. Ndoshta e kam gabim por une kam shume vite qe jetoj pa bere vizite tek mjeku per kete pune ndoshta duhet te shkoj dhe une.

 • Une kam vite qe praktikoj seksin oral dhe ajo pika G me ka lodhur , por sinqerisht ja ka vlejtur gjithmone.
  Veshtiresite me te medha i kam patur gjithmone me gjetjen e pikes G dhe intensitetin( ritmi e frekuenca) i masazhimit te pikes G.

  Kur u futa qe ta zbuloja ne fillim, kisha degjuar gjera fantastike por ama rezultatet e mija ta shpifnin 😀 .
  Me praktike, avash avash arrita ta zbuloj sepse shikoja reagimet e trupit te femres.
  Ka vuajtur shume me intesitetin sepse varet nga shume gjera ( gjenja fizike/psiqike e femres qe je ne shtrat, pasta edhe faktin qe çdo femer ka trup te ndryshem, ndjesi te ndryshme dhe reagime te trupit te ndryshme ).

  Gjithe keto diferenca apo veshtiresi nuk duhet tju trembin por tju bejne me kurioz.
  Nje nder gjerat me te bukura per mua personalisht, eshte kur partnerja ka orgazem, dhe pas orgazmes i ndizet faqja nga buzeqeshja, te sheh me adhurim dhe te perqafon fort e fort.Ka raste pastaj kur pas nje orgazme , me duket vetja sikur jam ne nej film porno 😛

  Zhaklin, per kete shprehjen “Por, njerëzve të vërtetë ju pëlqën dikush që e njeh veten, seksualitetin, që e kupton pushtetin e kënaqësisë dhe e jeton atë më qetësi dhe liri.” une do te thoja qe te gjithe njerezit pa perjashtim u pelqen kjo gje.
  E ke parasysh ate shprehjen ne shqiperi ” Paç fatin e k….s” 😀 mendoj qe ajo qe ke thene ti me lart tregon se perse kjo shprehje eshte aq e vertete 🙂