Swingers – Shkëmbimi i partnerëve

Ndërruesit e partnerëve, apo “swingers” janë ata persona singëll, ose të angazhuar në një lidhje, që marrin pjesë në aktivitet seksual me persona të tjerë. Pra, bëjnë pjesë në një lidhje jomonogame, apo në nje lidhje të hapur. Ndoshta ky nuk është përkufizimi më i përshtatshëm i këtij stili jetese, por sëpaku besoj se është më gjithëpërfshirësi. Në çdo fushë të jetës njerëzore është mjaft e vështirë që të jepen përkufizime, pasi ajo karakterizohet nga një larmishmëri aq e madhe, sa është e pamundur që t’i përmbledhësh në një apo dy fjali. Por megjithatë qëllimi i këtij shkrimi është dhënia e një pasqyre të përmbledhur për kureshtarët, ndërsa ata që dijnë më shumë janë të mirëpritur për feeback.

Edhe pse për fillimet e kësaj praktike seksuale ka të dhëna që në lashtësi, zyrtarisht janë vitet ’60 dhe revolucioni seksual ato që pranohen gjerësisht si pikënisja e “swingers lifestyle”, në formën që vazhdon të ekzistojë edhe sot.

Arsyet që i cojnë çiftet tek të provuarit e ndërrimit të partnerëve janë të shumta. Megjithatë sipas statistikave ndër të parat që renditen janë kurioziteti për të provuar një eksperiencë të re, thyerja e monotonisë seksuale që sjellin lidhjet shumevjecare, pamundësia për t’i garantuar të dashurit ose të dashurës nivelin e seksit të dëshiruar nga ana sasiore dhe cilësore, kënaqësia e të parit të partnerit me dikë tjetër, dëshira për të thyer rregullat, ideja se një praktikë e tillë forcon besimin mes partnerëve në një lidhje, apo thjesht sepse i pëlqen të jenë pjesë e komunitetit dhe i pëlqen seksi. Sic shihet arsyet që i çojnë çiftet drejtë ndërrimit të parterëve janë të shumta dhe të mendosh që këtu kemi përmendur vetëm ato më kryesoret. Megjithatë cilado qoftë arsyeja, 100% e çifteve kanë një të përbashkët. Komunikimi! Për të ndërmarrë një hap të tillë fillimisht duhet komunikuar dhe diskutuar me partnerin. Vendimarrja solo nuk është aspak diçka e zgjuar dhe shpesh rezulton në pasoja katastrofike për një marrëdhënie.

Padyshim që këtë shkrim po e lexojnë edhe çifte që fantazojnë, apo kanë dëshirë ta provojnë qoftë edhe një herë. Kështu që si i brendshëm po tentoj të jap disa këshilla. Pas komunikimit ndërmjet çiftit dhe dhënies së aprovimit nga të dy është e rëndësishme që të ndahet se çfarë konkretisht dëshironi. Të qenit ndërrues partnerësh nuk do të thotë se do ta bëni me këdo. Por përkundrazi, cdo çift ka mënyrën e tij! Së pari, po ndalemi tek gjinia e personave me të cilët dëshironi të keni marrëdhënie. Ka çifte të cilat dëshirojnë të shkojnë vetëm me çifte të tjera. Por po ashtu ka çifte të tjera që preferojnë të shkojnë vetëm me meshkuj, apo vetëm me femra për seks ne treshe. Por shpesh ndodh që çiftet të pranojnë si çifte, ashtu edhe djem ose vajza. Nuk ka asgjë të shkruar në lidhje me këtë dhe dëshirat janë komplet personale. Faktor tjetër shumë i rëndësishëm është përzgjedhja e personit, apo personave që dëshironi. Sidomos në një vend të mbyllur si Shqipëria duhet të jetë e vështirë të gjesh persona të besueshëm për t’i ftuar për seks. Do doja të thosha të kundërtën, por në fakt është! Sado që ju mund ta keni ndarë mendjen për ta provuar, nuk dini se kujt t’i drejtoheni. Dyshoni se do të keni miq që do të përgjigjen pozitivisht ndaj një ftese të tillë, lëre pastaj të kërkoni të panjohur nëpër internetin e mbushur me grabitqarë të uritur seksualë. Kështu që thjeshtë vendosni ta harroni, me shpresën se do t’ju vijë vetë një ditë. Por kjo nuk është zgjidhje! Guxoni! Ndoshta zgjidhja është më afër se sa pandehni. Disa ndërrues partnerësh preferojnë të bëjnë seks me njerëz të ndryshëm çdoherë, kurse disa të tjerë preferojnë të kenë “miq të përhershëm”. Asnjëra nuk është e saktë dhe asnjëra nuk është e gabuar. Zgjidhni atë që bën për ju! E rëndësishme në përzgjedhjen e “miqve të shtratit” është vajbi i mirë mes të treve ose të katërve, qofshin ato njerëz që i njihnit që më parë, si shoku i njërit prej partnerëve apo shefi me të shoqen, ashtu edhe nëse janë njerëz që i keni njohur posaçërisht për këtë qëllim. Kështu që mos pretendoni të zhvisheni sapo të hyni brenda. Filloni me një gotë verë dhe nëse çdo gjë shkon mirë, gjërat do të rrjedhin vetë. E rëndësishme është të argëtoheni dhe thelbësor është sekreti. Të rallë janë ndërruesit e partnerëve që preferojnë të shpallen publikisht. Gjithashtu mbani mend se seksi është seks dhe nuk duhet të ngatërrohet me fushat e tjera të jetës. Nëse miku juaj dhe gruaja e tij ju ftuan për të bërë seks, nuk do të thotë se tani ke të drejta seksuale të pakufinjta mbi të. Jashtë seksit ajo është sërish gruaja e tij dhe ju duhet ta respektoni po njëlloj, për mos të thënë dyfish. As shefit tuaj në punë nuk ka gjasa t’i pëlqejë të dëgjojë lart e poshtë të llomotitësh për ndodhitë e së shtunës në darkë.

Së treti, po përsëris edhe një herë atë aksomën “Seksi nuk është film porno”. Nëse besoni se seksi në treshe, katërshe apo në grup është si në filmat e prodhuara nga kompanitë gjigande pornografike, atëherë gaboheni rëndë. Ata janë aktorë dhe aktore, djem dhe vajza, që e sigurojnë jetesën e tyre nëpërmjet asaj pune. Ndërsa njerëzit që me gjasë do t’ju rastisë të takoni ju janë si ata që keni në lagjen dhe qytetin tuaj, si kolegët tuaj, apo në rastin më fantastik mund të jenë pikërisht ata. Por sidoqoftë janë njerëz me familje, jetë të ndërtuara, lidhje familjare dhe probleme. Kështu që fillimisht mësoni t’i respektoni për atë ç’ka janë, pastaj djersituni sëbashku. Por edhe pse e shtuna në darkë ishte magjike, nuk do të thotë se ju mund të shkoni pa pritur e pa kujtuar në shtëpinë e tyre kur t’ju teket për raundin e rradhës. Thelbi i një marrëdhënie të tillë është marrëveshja. Respektoni dëshirat e tyre dhe ato të respektojnë tuajat. Flitni të katërt për gjërat që ju pëlqejnë dhe që nuk ju pëlqejnë. Dhe në fund kur dikush vendos se nuk ka dëshirë që kjo të vazhdojë më, pranojeni dhe respektojeni këtë dëshirë. Miqësia qëndron mbi gjithçka!

Shpresoj që shkrimi i mësipërm të ketë hedhur një dritëhije mbi këtë ndërrimin e partnerëve. Sigurisht që ka edhe shumë më shumë për të shkruar e diskutuar, por qëllimi i këtij shkrimi është thjeshtë informues, i papërqendruar në detaje dhe kryesisht i bazuar mbi opinione personale. Gjithashtu siç mund të vihet re, shumicën e kohës i referohet vetëm çifteve, megjithëse pjesë e këtij komuniteti janë edhe mjaft femra dhe meshkuj singëll. Por meqenëse personalisht besoj se themeli i këtij stili jetese janë çiftet, vendosa që këtë shkrim të parë t’ua dedikoj atyre. Ndoshta në një të ardhme do të cekim një aspekt tjetër të kësaj bote.

Zhaklin Lekatari

73 komente

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • “Swingers lifestyle”ndoshta eshte me pak fantastik mbase dhe me shume nga c’une e imagjinoj por filmi “Closer”; “5 to 7” dhe romani “Platforma” i Michelle Houellebecq me kane bere te jem ithtare e ketij “lifestyle”.

  • Faleminderit per komentin!
   Te dy filmat i kam pare dhe jane me te vertete te arrire. Megjithate, ajo cfare me ka bere mua per vete ne lifestyle eshte thjeshtesia. Normalisht qe per te bere nje film duhet nje lloj konflikti apo perplasje, qe ky te zhvillohet. Ne filmat e perqendruara rreth swingers autoret shpesh fusin xhelozine obsesionin, apo dicka tjeter per te detyruar shikuesit ta shohin. Por ne realitet eshte krejt ndryshe. Takohesh, flet, qesh, ben seks dhe largohesh. Bukur dhe paster!
   *Librin patjeter qe do ta lexoj. Faleminderit per sygjerimin!

 • Let me know your impression.Nuk ka shume simpatizante ai shkrimtari sepse eshte jokonformist.

 • Ne jemi nje çift we para disa vitesh “u futem” ne kete lifestyle,por asgje nuk praktikuam sepse eshte shume e veshtire ne vendin tone nje gje e tillle

  • besoj per meshkujt eshte me intriguse candaulismi dhe cuckold sesa swinger, te pakten ky eshte mendimi im

   • Shpjego me mire terminologjine qe perdor se nuk te kuptojne shume veta ketu. Ne Tabu niveli eshte ende te: A mbetet shtatzene nje vajze e virgjer.

    • candaulismi eshte ai veprim ose fantazi nga i cili mashkulli mer kenaqesi duke ekspozuar parnteren. p.sh me tanga ne plazh, ne plazhe nudistesh, ne dush. eshte akoma me eksitues mqs shoqerohet me komente nga vezhguesi. cuckold eshte veprimi konkret ku femra angazhohet me meshkuj te tjere dhe partenri shijon poziten e te nenshteuarit. dmth kenaqet nga ajo qe shef nga ajo qe i ben hamshori

  • Gjithashtu dhe neve sepse shumica e shikon si tabu dhe esht shum e veshtir te pakten ne shqiperi

  • Pershendetje
   Gjithashtu jemi qift kemi bere bisedime te gjata gruaja sado qe thoshte se nuk me pelqen por i pelqente tej mase dhe gjetem nje qune shume te mire dhe serioz kemi bere 5-6 here dhe jemi kenaqur te tre
   Akoma nuk gjetem qiftin e vertet te bejme katershe jemi ne pritje.
   Edhe ju nese gjeni personin apo qiftin e vertet mos hezitoni ta praktikoni.

   • Përshëndetje
    Pamë shpalljen tuajë ishte e njëjta si shpalllja jonë
    Të dy palët jemi më kërkim të një qifti të vërtet
    Atëhere të krijojmë kontakt dhe të shohim se a përshtatemi.
    Respekt

 • JU pershëndes,jemi një çift i martuar dhe me femijë,qe disa vite me ka lindur deshira per sex ne katershe me çift tjeter,dmth për ndërrim partneresh,ne si çift kemi nje jete shume te mirë seksuale,gati çdo nate bejmë sex,kalojmë shume mirë,kemi besim te njëri tjetri dhe flasim hapur per sex ne mes vete,unë eksitohem kur flas per sex ne katershe gjatë sexit me bashkçshorten,unë insistojë por bashkshortja refuzon,desha te dijë mendimin tuaj,ne e bisedojme qe 5-6 vite kete tem,me insistimin time kemi qene bashke disa here ne plazhe nudo dhe kemi bere plazhe pa rroba,vazhdimishte une bisedoje me cifte tjera ne rrjtetet sociale,ne kamera shpesh jemi pare te katertit me cifte tjera,vetem me trupa,por bashkeshortja thote se per momentin nuk mundet te paramendoje veten duke bere seks me nje mashkull tjeter,nese nderron mendje vet do te ma thote,cfar te beje te vazhdoje me insistim apo te ndalem,a mos po e rrezikoje jeten bashkeshortore duke futur ne shtrat meshkuj tjere,dhe sa i kam gjasat qe te realizoje endrren time per shkembim te partnereve,ju lutem pres pergjegjen tuaj me padurim…

  • Pershendetje,

   do ju shkruaj ne email, sa te kem pak kohe ne dispozicion.

  • Pershendetje jemi cift. Mund te fls ne nr tel si shok fillimisht. Per te thyer tabune.

    • pershendetje te gjitheve…kemi 2 vjet qe kerkojm cifte dhe vajza dhe deri me tani e kemi pas te pa mundur per te arrit dicka me teper se nje kafe…sa per sitet apo rrjetet sociale mos ti sgjasim shum sepse me shum ka meshkuj mashtrusa qe hiqen si cifte apo vajza duke kerkuar foto per 2 min masturbim se sa cifte real apo femra…se fundmi vendosem te kerkonim nje mashkull tjt te na bashkangjitej por problemi ktu qendron te edukata dhe sjellja…akoma nuk kan arritur ta kuptojn qe ciftet qe e bejn kte gje nuk jan te gjith njesoj.me gjith respektin zhaku e ke perkufizuar aq mir sa qe dhe pse e lexojn akoma nuk e kuptojn…ne kte gje duhet te respektosh deshirat e njeri tjetrit dhe te pranosh apo te refuzosh pa e fyer tjetrin…nuk kemi len rrjet social pa perdor dhe fatkeqsisht kta te semur paskan dhe njefar zgjuarsie per ti nuhatur kto site…por dhe ciftet qe jan nuk din te respektojn ata qe takojn…na vjen shum keq qe na kan ren ne per pjes por kte gje duhet ta kuptojn dhe ta fiksojn…respekto te respektojn…flm zhak nese e poston

   • pershendetje jemi nje cift te martuar prej 12 vjetsh
    kemi jete te mire seksuale dhe mardhenie shuem te mire me njeri tjetrin jemi me arsim te larte shume te komunikueshem
    deshironim te njiheshim me nje cift
    nese deshironi kontaktoni ne e mail

  • Edhe a eksitohet kur ti i flet per sex me nje mashkull tjeter nese po atëher gati veq e ke arrit qellimin

  • Nëse sinqerish ja paraqet qe ke dëshir ta shikosh me një mashkull tjeter duke ber sex besoj shpejt do ta pranoj

   • Pershendetje !
    Une jam nje cun single 30 vjec ,jetoj ne Tirane ,i shkolluar edhe i respektueshem .
    Kerkoj nje cift te cilet jane te interesuar ne mardhenie MMF .
    Kush ka deshire te shkruaj ne koment edhe shkembejme numrat e tel nepermjet administratores se faqes .
    Faleminderit!

  • Prsh Arben
   Ne jemi te njejtit besoje me juve
   4-5 vite kemi biseduar dhe gruaja sado qe thoshte nuk mundem por i besoja se i pelqen pas 4-5 viteve kemi provuar vetem me nje djale treshe dhe jem ndare te tre te kenaqur jemi shume kurioz te provojme katershe.
   Besoj se edhe gruaja jote sado qe heziton do te jete e knaqur.
   Me shkruaj ne e mail

  • E kisha nje fantazi sexuale te shof gruan me tjeter mashkull ne shtrat mbas 20 viteve o propozova sjo ishte shum kunder .
   Der nje nate para 2 viteve derisa ishim duke shiqu ne chatrolet ajo ngeci kur pa nje djal te ri qe luante me penis. Me pyeti nese kisha me gjithmend

  • Pershendetje Arben.Beheni kure te jeni te dy dakort per nje hap te tille. Te njejten gje e kisha dhe une dhe tani jemi te dy ok.

 • pershendetje jemi nje cift te martuar prej 12 vjetsh
  kemi jete te mire seksuale dhe mardhenie shuem te mire me njeri tjetrin jemi me arsim te larte shume te komunikueshem
  deshironim te njiheshim me nje cift
  nese deshironi kontaktoni ne e mail

 • Un dua te takoj nje Qift kam pas ratin vetem njeher te perjetoj kete knaqsi.por skam pas fatin te takoj me..nese njiheni ndonje qe esht i interesuar per mashkull ju lutem te me sugjeroni.ju flm

 • Pershendetje. Po shohim se paska disa cifte qe kan te njejtin problem. “E veshtire te gjesh cifte qe deshirojne shkembim partneresh ne Shqiperi”… E njejta gje edhe per ne. Rrjetet online jane te supermbushura me ujqer manjak te kamufluar. Nese dikush na ndihmon me ndonje forum ose vend ne Shqiperi qe frekuentohet nga njerezit me keto deshira. Flm

  • Pershendetje
   Ne jemi nje cift qe jetojm ne USA
   Jemi swingers dhe jemi nr lifestyle
   5/6 vite por e kemi bere gjithsej 4 here
   Eshte e veshtire te njofesh cifte shqiptare ketu.

   Nese jeni cift shqiptar qe jetoni usa ose shqiperi na kontaktoni duke len mezash ketu.

   • PERSHENDETJE MARK/ERIKA! EDHE NE JEMI SWINGERS CIFT! 39 -32 AGES, JETOJME NE FLORIDA! JEMI VERTET TE INTERESUAR PER NJE CIFT SHQIPTAR QE GJITHASHTU JANE SWINGERS! KEMI OASUR EKSPERIENCA ME CIFTE TE TJERA, ME SINGLE MALE DHE SINGLE FEMALE! KEMI RRETH 6 VITE NE LIFESTYLE! NQS JENI TE INTERESUAR MUND TE PERGJIGJENI KETU DHE SI MU D TE NJIHEMI ME TEJ!!

  • Pershendetje

   Te jesh swinger dhe shqiptar eshte w veshtire.
   Edhe pse njofim cifte shqiptare swinger Por edhe ata e kan te veshtire te gjejn cifte te tjere

   Ne jemi nje cift shqiptar nga usa dhe kerkojm te dim me shum reth swingers. Shqiptar qe jetojn ne shqiperi ose jasht shqiperis sidomos usa.

 • Pershendetje

  Ne jemi nje cift dhe jemi swingers . Gati 6/7 vite kemi pat mardhenie me mfm mffm

  Por eshte. Veshtire te gjesh cift shqiptar qe jeton ne USA

  Por duam te krijojm dhe lidhje me cifte shqiptare jasht usa

  Nese dini ndonje web qe jan vecse shqiptar na thoni.

  • Pershendetje .lexova kete postim tuajn dhe ne jemi cift qe na pelqejn nderrimi me nje tjeter cift.une jam 33 vjec dhe partnerja 23.eshte hera jon e par.

   • Pershendetje Anton
    E pash nje postim tuajin ne internet te para disa vitesh rreth swingers. Une jam 34 vjec dhe partnerja ime 29.
    Nese je i interesuar me shkruaj.

 • pershendetje un mendoj se ka plot cifte shqiptar qe duan po nuk kan besim te vetja dhe ne jemi nje cift kerkojm dhe veshtir eshte

 • Përshëndetje,
  Jemi qift i martuar, te arsimuar .
  Jemi duke kërkuar swinger, por vështirë …
  Përgëzoj zhakin për shkrimet e saj , në lidhje me esukatën seksuale.

 • Nje maredhenie swinger eshte e mrekullueshme nese burri dhe gruaja e deshirojne njesoj dhe e shikojne kete gje si nje eksperience dhe asgje me shume.
  Shkembimi i partnereve apo dhe eksperiencat treshe MMF apo FFM duhen provuar vetem nese midis partnereve ka mirekuptim, besim e ndjenje te forte mes tyre.
  Nuk eshte nje eksperience per gjithkend por vetem per çifte te konsoliduara mes tyre.
  Une dhe gruaja ime e kemi provuar te kemi nje mashkull mes nesh per disa vite me.radhe dhe ka qene vertet e bukur dhe pervecse ka shtuar e forcuar lidhjen mes nesh asgje tjeter nuk ka demtuar.
  Per momentin jemi ne nje periudhe pause por shpresojme te rifillojme serish edhe pse ketu ne shqiperi eshte e veshtire te gjesh njerez te sinqerte e miq te mire.
  Ju pershendes.

 • Pershendetje
  Jam nje djal 27 vjec nga Tirana.
  Jam kurjoz te jem ne mes te nje cifti, dmth MMF.
  Faleminderit
  Instagram: alex_uer1

 • Pershendetje ne jemi nje cift. Dhe kemi qejf te takojm nje cift. Per
  te thyer tabune

  • Me shkruaj edhe ne jemi qift jemi te interesuar jemi ne Pr dojm ta provojm per her te par ket eksperienc